Dramat we współczesnym teatrze i literaturze
Czym jest dramat jako tekst literacki? Jaką funkcję dramat pełni w teatrze? O te kwestie spierają się dzisiaj krytycy, reżyserzy i aktorzy. Zagadnieniom tym przyjrzeliśmy się również w audycji Rozpruwacz kulturalny. Pretekstem do dyskusji jest seria "Dramat polski. Reaktywacja" wydana przez Instytut Badań Literackich.
2017-05-13, 19:43
Posłuchaj
Wojciech Majcherek, krytyk teatralny i wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie, wskazał, że współczesny polski teatr jest zdominowany tendencją postdramatyczną, w której dramat to tylko jeden z elementów spektaklu, wcale nie najważniejszy.
– Współcześni twórcy w bardzo swobodny sposób traktują, nie tylko dramat, ale ogólnie tekst, będący inspiracją literacką w teatrze. Być może jest to moda, która przeminie i da szansę na ponowne zaistnienie na teatralnych scenach dla największych polskich dramaturgów – dodał.
Przez wiele ostatnich lat nie przykładano odpowiednio dużej wagi do właściwego wydawania dramatów. Prof. Jacek Kopciński, teatrolog i badacz dramatu, zaznaczył, że robiono to w sposób bardzo niechlujny, co powodowało, że przepadały one wraz z kolejnymi premierami.
Ponadto w audycji prof. Jacek Kopciński i Wojciech Majcherek przyjrzeli się twórczości Marka Rymkiewicza, wybitnego polskiego eseisty i dramaturga.
REKLAMA
Rozpruwacz kulturalny prowadził Jakub Moroz.
Polskie Radio 24/db
_____________________
Data emisji: 13.05.17
Godzina emisji: 18:15
REKLAMA