"Platforma Obywatelska sama zawiesiła sobie pętlę na szyi"
Wymiana pytań między Platforma Obywatelską a Prawem i Sprawiedliwością, propozycja debaty nt. stanu państwa, decyzja Hanny Gronkiewicz-Waltz o niewstawieniu się przed komisją weryfikacyjną – to główne tematy, które w Wydarzeniach Tygodnia komentowali Edyta Hołdyńska (Do Rzeczy) i Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna).
2017-05-14, 10:07
Posłuchaj
Platforma Obywatelska zadała trzy pytania ministrom rządu Beaty Szydło: kiedy minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wyda list gończy za Wacławem Berczyńskim, ile milionów złotych uzyskał z budżetu państwa ojciec Tadeusz Rydzyk oraz dlaczego polscy rolnicy w czerwcu nie otrzymają wszystkich dopłat. Wcześniej Prawo i Sprawiedliwość skierowało cztery pytania do polityków Platformy. Grzegorz Schetyna odpowiadając na nie mówił, że Platforma jest za likwidacją IPN-u i modyfikacją programu 500+, przeciwko przyjmowaniu nielegalnych imigrantów i podwyższaniu wieku emerytalnego.
– Grzegorz Schetyna powinien żałować tego, że zabrał głos nie wiedząc, co ma do powiedzenia. PiS zadało te pytania, ponieważ PO od kilku miesięcy posługuje się jednym argumentem w dyskusji, czyli że PiS działa niedemokratycznie – mówiła Edyta Hołdyńska.
– PO zaliczyła w tym tygodniu serię wizerunkowych wpadek, jak deklaracja, że nie będzie podwyższała płacy minimalnej, a dzień później się z niej wycofała. Czy też kwestie uchodźców, gdzie w przeciągu trzech dni wielokrotnie zmieniała swoje zdanie na ten temat. Grzegorz Schetyna mocno nadwyrężył kapitał polityczny, który zebrał po Marszu Wolności – dodał Jakub Majmurek.
Partia Grzegorza Schetyny w odpowiedzi zaprosiła frakcję rządzącą do debaty nt. stanu państwa i zadała jej trzy pytania.
REKLAMA
– I w przypadku tej debaty trzeba odnotować kilka wypowiedzi Grzegorza Schetyny, z których chciał się wycofywać. Najpierw chciał, by odbyła się ona w mediach publicznych, potem chciał je bojkotować, a następnie nawet nie ustalono, gdzie ona miałaby się odbyć. Prawo i Sprawiedliwość też najpierw powiedziało, że taka debata nie ma sensu, a potem, że chętnie by się do niej włączyło – wskazywała Edyta Hołdyńska.
– Nie ma wśród propozycji tej debaty ani jednej kobiety, co z punktu widzenia tożsamości Platformy Obywatelskiej jako partii respektującej współczesne liberalne minimum, jest strzałem w stopę – powiedział Jakub Majmurek.
W programie również komentarz do decyzji prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz o niestawieniu się przed komisją weryfikacyjną powołaną do zbadania procesów reprywatyzacyjnych w Warszawie.
Całość rozmowy do odsłuchania w nagraniu.
REKLAMA
Audycję prowadził Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24/dds
____________________
Audycje z cyklu Wydarzenia Tygodnia
REKLAMA
Data emisji: 14.05.2017
Godzina emisji: 09.07
REKLAMA