Rośnie atrakcyjność inwestycyjna Polski

W 2016 roku nasz kraj po raz pierwszy od ośmiu lat znalazł się w pierwszej piątce najpopularniejszych europejskich kierunków dla inwestorów zagranicznych – wynika z raportu firmy doradczej EY. Poza tym, jesteśmy liderem pod tym względem w naszej części Europy. O inwestycjach w audycji Rządy Pieniądza mówili Stanisław Koczot (Gazeta Bankowa), Przemysław Kwiecień (X-trade Brokers) i Piotr Kuczyński (Xelion).

2017-05-31, 10:36

Rośnie atrakcyjność inwestycyjna Polski
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

31.05.2017 Polska coraz bardziej atrakcyjna pod względem inwestycji. Goście: Stanisław Koczot (Gazeta Bankowa), Przemysław Kwiecień (X-trade Brokers) i Piotr Kuczyński (Xelion).
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem Piotra Kuczyńskiego, w tym roku ruszą także inwestycje krajowe. – Jest 90 parę proc. środków unijnych do wydania, zostało pół perspektywy budżetowej, rząd będzie robił wszystko, by ją wykorzystać – wyjaśniał. Wskazywał także, że samorządy, które w ubiegłym roku wstrzymały inwestycje, teraz będą musiały rozpocząć ich realizację, ze względu na przyszłoroczne wybory.

Stanisław Koczot tłumaczył, że pieniądze na pobudzenie inwestycji powinny iść nie tylko z banku, ale też z rynku kapitałowego. – To są te środki bardziej nastawione na tworzenie czegoś nowego, na innowacyjną gospodarkę. Banki finansują chętnie to, co jest pewne, a rynek kapitałowy ma większy margines ryzyka – mówił.  Gość zwrócił również uwagę na to, że warto zadbać, by inwestorzy zagraniczni płacili podatki w Polsce. Zalecał także rozwój dyplomacji gospodarczej.

Przemysław Kwiecień w kwestii inwestycji doradzałby myślenie długofalowe. – Państwo nie jest od tego, by ściągnąć tego czy innego producenta, firmę. Jest od tego, by tworzyć ramy funkcjonowania działalności gospodarczej, które powinny być takie same dla wszystkich. To jest sytuacja idealna – zaznaczył. Wyjaśniał, że Polska jest atrakcyjna m.in. ze względu na siłę roboczą i na tym polu jeszcze wiele można zdziałać. Podkreślił ponadto, że warto tworzyć ramy również dla polskich małych i średnich przedsiębiorstw, które w starciu z gigantami mogą przegrywać.

Piotr Kuczyński dodał, że minister rozwoju powinien także zadbać o to, by wyważyć chęć uszczelnienia systemu podatkowego, w stosunku do tego, jakich środków użyje się, by to zrobić. – Widać powoli przechył w kierunku fiskalizmu i nadmiaru żądania różnych danych. To niepokoi przedsiębiorców – zaznaczył.

REKLAMA

W rozmowie także o gospodarce UE oraz wzroście liczby udzielonych kredytów mieszkaniowych.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Tomasz Wróblewski.

Polskie Radio 24/IAR/ip

REKLAMA

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________

Data emisji: 31.05.2017

Godzina emisji: 9:06

REKLAMA


 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej