„Sąd Apelacyjny musi wydać orzeczenie merytoryczne odpowiadające i oceniające zarzuty apelacji"
Sąd Najwyższy rozstrzygał czy prezydent miał prawo ułaskawić byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Mariusza Kamińskiego. Sprawę komentował w Polskim Radiu 24 sędzia Trybunału Stanu Piotr Łukasz Andrzejewski.
2017-05-31, 14:58
Posłuchaj
Sąd Najwyższy orzekł, że prawo łaski może być stosowane wyłącznie wobec osób prawomocnie skazanych. Sędzia Jarosław Matras stwierdził też, że zastosowanie prawa łaski przed datą prawomocności wyroku nie wywołuje skutków procesowych.
- Gdyby była odmienna opinia Sądu Najwyższego wyrażona w opinii „siódemki”, to wtedy Sąd Apelacyjny umorzyłby postepowanie stwierdzając, że jest to podstawa do braku kompetencji do dalszego orzekania w sprawie - podkreślił Piotr Łukasz Andrzejewski. Jak dodał, w obecnej sytuacji „Sąd Apelacyjny musi wydać orzeczenie merytoryczne odpowiadające i oceniające zarzuty apelacji od wyroku sądu I instancji”.
Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Mariusz Kamiński został skazany nieprawomocnie za nielegalne działania CBA w „aferze gruntowej”.
W lutym trzech sędziów Sądu Najwyższego, rozpatrując kasację w tej sprawie, zadało pytanie prawne siedmioosobowemu składowi, dotyczące tego, czy można ułaskawić osobę skazaną nieprawomocnie.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24/pr
_____________________
REKLAMA
Data emisji: 31.05.17
Godzina emisji: 14:45
REKLAMA