Astana EXPO 2017: energia i las w polskim pawilonie

W Astanie polski pawilon przyciąga do siebie lasem, zapachem konwalii i śpiewem ptaków.

2017-06-19, 17:45

Astana EXPO 2017: energia i las w polskim pawilonie
W Astanie polski pawilon przyciąga do siebie lasem, zapachem konwalii i śpiewem ptaków.Foto: Mat. prasowy PARP

Posłuchaj

O polskim pawilonie na Astana EXPO 2017, mówi w Polskim Radiu 24 Andrzej Stefański, komisarz generalny Sekcji Polskiej EXPO Astana 2017. /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia./.
+
Dodaj do playlisty

Technologie”, „Las”, „Regiony” - to niektóre strefy Pawilonu Polskiego na Międzynarodowej Wystawie EXPO 2017 w stolicy Kazachstanu, Astanie.

W pawilonie odwiedzanym przez gości z całego świata Polska przedstawia technologie związane z energetyką.

Tematem międzynarodowej ekspozycji, która rozpoczęła się 10 czerwca i potrwa do 10 września br., jest „Energia przyszłości”.

− To m.in. dostępność i rozwój „zielonej energii”, dlatego też Polska przedstawia na niej nie tylko czyste technologie węglowe, ale również bogactwo przyrodnicze polskich lasów - tłumaczy Andrzej Stefański, komisarz generalny Sekcji Polskiej EXPO Astana 2017.

REKLAMA

Jak wyjaśnia, temat lasu jest bardzo ciekawy dla Kazachów, którzy mają możliwość usłyszenia niespotykanych w tym kraju odgłosów puszczy – śpiewu ptaków i głosów innych zwierząt.

2 tys. gości dziennie w polskim pawilonie

− Obliczamy, że obecnie nasz pawilon odwiedza ok. 2 tys. osób dziennie, myślę, że będzie ich nawet 4 tysiące dziennie, mówi gość radiowej Jedynki.

6 lipca Polskim Dniem Lasu 

6 lipca będzie Polskim Dniem Lasu na EXPO w Astanie. Planowana jest wówczas akcja sadzenia polskich drzew, m.in. jabłoni, dębów i lip przez komisarzy krajów - uczestników ekspozycji.

REKLAMA

Polski pawilon pod hasłem: energia przyszłości

Polski pawilon, zbudowany jest wokół hasła przewodniego tegorocznej wystawy czyli energii przyszłości.

Przyjechaliśmy do Astany pod hasłem +Poland: creative people, smart energy+, czyli pomysłowi ludzie i inteligentna energia.

Bo, jak wyjaśnia Andrzej Stefański, chcemy pokazać Polskę jako kraj ciekawych i innowacyjnych technologii.

Polska pokazuje technologie uzyskiwania czystej energii z węgla

− Dlatego Polska pokazuje m.in. technologię tzw. błękitnego węgla, opracowaną przez naukowców z Zabrza, dzięki której uzyskuje się z węgla paliwo, gdzie ilość niebezpiecznych związków wydzielanych przy spalaniu, jest o 80 procent mniejsza niż w przypadku samego węgla, mówi komisarz.

REKLAMA

Jak dodaje, w ten sposób pokazujemy, że teza o węglu, jako o brudnym paliwie, nie zawsze może być prawdziwa.

Polskie firmy pokazują energetyczne innowacje 

W Kazachstanie polskie firmy zaprezentują swoje, konkretne rozwiązania w zakresie energetyki.

Jest to 10 firm polskich, prezentujących nowoczesne rozwiązania dotyczące m.in. elektromobilności, powłok dachowych, technologii słonecznych, izolacji domów, wykorzystania biomasy.

REKLAMA

Polski pawilon na Międzynarodowej Wystawie EXPO 2017 w Astanie zajmuje powierzchnię tysiąca metrów kwadratowych, na dwóch poziomach.

Podczas wystawy trwa promocja Polski i Łodzi jako kandydata do organizacji EXPO w 2022 r. Głównym organizatorem polskiej ekspozycji na międzynarodowej wystawie w Astanie jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Justyna Golonko, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej