ARiMR: pieniądze dla rolników na przetwórstwo
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udzieli wsparcia rolnikom inwestującym w przetwórstwo artykułów rolnych. Wnioski o pomoc będzie można składać od 5 lipca do 3 sierpnia.
2017-06-28, 14:56
Posłuchaj
Rolnicy zainteresowani otrzymaniem wsparcia mogą starać się o pokaźną kwotę, wyjaśnia Urszula Majek-Moch dyrektor Departamentu Oceny Projektów Inwestycyjnych w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Ile można dostać?
- Maksymalna kwota pomocy wynosi 300 tys. w całym okresie realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lat 2014 - 2020, przy czy nie może ona przekraczać 50 proc., kosztów kwalifikowanych poniesionych przez beneficjenta na realizację inwestycji – mówi gość.
Na zainteresowanie rolników tym rodzajem wsparcia liczy Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.
- Chciałbym, żeby to zainteresowało rolników, którzy mają smykałkę i chcą przetwarzać swoje produkty wytworzone w gospodarstwie, a często nie mają środków by zachować minimalne standardy i na urządzenia. Zatem jest możliwości by dostać dofinansowanie – wyjaśnia.
REKLAMA
Jak złożyć wniosek?
Składanie wniosków jest możliwe na kilka sposobów.
- Wniosek o "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój" należy złożyć w oddziale regionalnym ARiMR właściwym ze względu na miejsce realizacji operacji. Można to zrobić osobiście, przez upoważnioną osobę lub wysłać przesyłką rejestrowaną, nadaną w placówce Poczty Polskiej - zaznacza Urszula Majek-Moch z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Za co dodatkowe punkty?
O kolejności przyznania pomocy decydować będzie suma punktów uzyskanych na podstawie informacji zawartych we wniosku.
- O kolejności przysługiwania pomocy, decydować będzie suma punktów przyznanych na podstawie informacji zawartych we wniosku. Najwięcej punktów będzie można otrzymać za realizację innowacyjnych przedsięwzięć, inwestycji związanych z ochroną środowiska lub przeciwdziałaniem zmianom klimatu czy też za przetwarzanie produktów rolnych pochodzących bezpośrednio od producentów ekologicznych. Punkty będzie można także uzyskać za realizację przedsięwzięcia na terenach o dużym bezrobociu, uczestnictwo w unijnych lub krajowych systemach jakości, czy też prowadzenie działalności w sektorach przetwórstwa: mleka, mięsa, owoców i warzyw oraz zbóż – dodaje.
REKLAMA
Na dodatkowe punkty mogą liczyć osoby w wieku do 40 lat.
Dariusz Kwiatkowski, abo
Audycja powstała przy współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Polecane
REKLAMA