Koniec doradztwa podatkowego?
Prawnicy, banki i inne osoby związane z optymalizacją podatkową będą musiały raportować skarbówce wszystkie plany podatkowe, które mogą narażać budżet na straty.
2017-07-03, 17:12
Posłuchaj
Taki wymóg przewiduje projekt dyrektywy przedstawiony przez Komisję Europejską, mówi mecenas Piotr Bimkiewicz, ekspert prawa karno-gospodarczego kancelarii BW Adwokaci.
- W przypadku raportowania o tego rodzaju transakcjach, czy po prostu w ogóle o świadczeniu usług doradztwa podatkowego w zakresie optymalizacji podatkowej, bo o tym jest mowa, ten segment rynku jest zagrożony. Wydaje się, że doradztwo podatkowe będzie bardziej zmierzało w kierunku niwelowania ryzyka związanego z ewentualnym narażeniem Skarbu Państwa na uszczuplenia. Jak te przepisy będą funkcjonowały – zobaczymy. Z całą pewnością rynek musi się zmienić i dostosować do tego rodzaju zmian w ustawie – uważa ekspert.
Co z rajami podatkowymi?
Osobną częścią dyskusji o doradztwie podatkowym są raje podatkowe, dodaje gość Polskiego Radia 24.
- Jeśli wcześniej przepisy nie zabraniały dokonywania transakcji czy upraszczając – wyprowadzania dochodów spółki za granicę, to teraz to się zmienia. Teraz ustawodawca mówi, że to powinno być zabronione. Pojawia się kolejne pytanie: czy rzeczywiście w ustawie to zostanie ograniczone? Bardzo trudno jest zapisać taką klauzulę obejścia prawa, która obejmowałaby wszystkie przypadki. Natomiast korzystanie z rajów podatkowych, od wielu lat krytykowane, być może czas najwyższy ukrócić – podkreśla mecenas Piotr Bimkiewicz.
Nakaz ujawnienia kluczowych danych podatkowych
Tymczasem w Polsce publicznie dostępne mają być dane o przychodach, kosztach, dochodzie lub stracie, a także o kwocie należnego podatku CIT. Od 1 stycznia 2018 roku mają wejść przepisy, które nakażą kilku tysiącom największych spółek i grup kapitałowych ujawnianie kluczowych danych podatkowych.
REKLAMA
- Tego jeszcze nie było, choć pamiętajmy, że określone obowiązki sprawozdawcze przewidują inne ustawy. Jest to ciekawy pomysł. Dzisiaj firmy niechętnie dzielą się takimi informacjami, co jest związane z tajemnicą przedsiębiorstwa. Oczywiście są pewne dane, którymi przedsiębiorca bardzo chętnie się pochwali, zwłaszcza w sytuacji, gdy jest spółką giełdową i to może przynieść wzrost cen jego akcji. Natomiast są takie dane wrażliwe, które nie powinny nigdy zostać ujawniane. Tutaj Ministerstwo Rozwoju powołuje się na odpowiedzialne prowadzenie biznesu, które lansowane jest przez OECD. To jest oczywiście ciekawe rozwiązanie, natomiast OECD dopowiada, że te dane niech będą jawne, ale tylko na wniosek. Publikowanie ich w gazetach czy na stronach internetowych może narazić firmy na nieuczciwą konkurencję, stosowaną zwłaszcza przez podmioty z krajów, w których takich obowiązków nie ma – uważa rozmówca Polskiego Radia 24.
Wprowadzając nowe regulacje, resort finansów chce w ten sposób wywrzeć społeczną presję na firmy.
Dominik Olędzki, awi
REKLAMA