Pierwsze zastosowanie konfiskaty rozszerzonej. Stracił firmę za narkotyki

Po raz pierwszy śledczy zastosowali obowiązujące od końca kwietnia przepisy o konfiskacie rozszerzonej i przepadku przedsiębiorstwa – informuje środowa "Rzeczpospolita".

2017-07-12, 08:08

Pierwsze zastosowanie konfiskaty rozszerzonej. Stracił firmę za narkotyki
Przepisy o konfiskacie rozszerzonej obowiązują od 27 kwietnia 2017 r.Foto: Glow Images/East News

Prokuratorzy po raz pierwszy zastosowali instytucję konfiskaty rozszerzonej. Marek K., którego zatrzymano za uprawianie i sprzedaż marihuany, stracił spółkę. I choć firma była zapisana na córkę, to służyła do popełniania przestępstwa. Śledczy zdecydowali więc o jej konfiskacie na poczet grożących mu grzywien czy przepadku korzyści osiągniętych z przestępstwa.

Przepisy o konfiskacie rozszerzonej obowiązują od 27 kwietnia 2017 r. Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, wprowadzając je, zapowiadał, że mają uderzyć w oszustów i uniemożliwić im czerpanie korzyści z nielegalnie zdobytych majątków.

Kiedy istnieje możliwość konfiskaty rozszerzonej?

Możliwość zastosowania konfiskaty rozszerzonej dotyczy tych przestępstw, które zagrożone są karą więzienia powyżej 5 lat.

Konfiskatą mogą zostać również objęte przedsiębiorstwa, które były wykorzystywane do popełnienia przestępstwa. Chodzi o podmioty gospodarcze, przy pomocy których popełniono szczególnie groźne przestępstwa gospodarcze, polegające na przykład na praniu brudnych pieniędzy.

Nie pomoże przekazanie majątku osobie trzeciej

Przed konfiskatą nie uchroni również przekazanie majątku osobie trzeciej. Ustawa zawiera również rozwiązania, które pozwolą na orzeczenie przepadku mienia wobec osób trzecich, którym sprawca przestępstwa przekazał mienie. Istnieją wyjątki od tej zasady, w sytuacji, gdy orzeczenie przepadku "byłoby niewspółmierne do przestępstwa" lub, gdy skala wyrządzonej szkody nie byłby znaczna dla samego przedsiębiorstwa.

REKLAMA

Możliwość natychmiastowego zabezpieczenia mienia

Nowe przepisy przewidują również możliwość natychmiastowego zabezpieczenia mienia na poczet przyszłej konfiskaty mienia, w szczególności, gdy występuje ryzyko zbycia mienia przez wydaniem nakazu zabezpieczenia.

IAR/PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej