Klauzula sumienia dla farmaceutów. "Poradnik dla aptekarzy"
W polskim prawodawstwie zapis dotyczący klauzuli sumienia nie uwzględnia farmaceutów. Organizacja Ordo Iuris przygotowała więc poradnik dla aptekarzy, którzy nie chcą sprzedawać środków antykoncepcyjnych. O szczegółach opowiedział w Polskim Radiu 24 dr Marcin Olszówka z Ordo Iuris.
2017-07-17, 13:31
Posłuchaj
Gdy prawo nakazuje coś, co jest niezgodne z systemem wartości osoby, która ma to wykonać, powstaje konflikt pomiędzy obowiązkiem prawnym, a obowiązkiem wewnętrznym wynikającym z sumienia. Można to rozwiązać na dwa sposoby: łamiąc swoje sumienie, lub stosując tzw. sprzeciw sumienia, z którego korzystają lekarze w przypadku aborcji.
Zdaniem gościa audycji stworzenie takiej ulotki to dbanie o przestrzeganie polskiego porządku konstytucyjnego, który zapewnia wszystkim ludziom wolność sumienia. - Wolność sumienia nie oznacza jedynie swobody wyborów swoich poglądów religijnych, filozoficznych czy politycznych. Jest to także swoboda postępowania w zgodzie z własnym sumieniem oraz wolność od przymusu postępowania wbrew sobie – tłumaczył dr Marcin Olszówka.
Sprzeciw sumienia przysługuje każdemu człowiekowi. Żeby wspomóc farmaceutów, którzy borykają się na co dzień z powoływaniem się na klauzulę sumienia, została więc stworzona ulotka, która ma pomóc korzystać z ich konstytucyjnego prawa. - Farmaceuta lub technik farmaceutyczny może odmówić wydania środka, jeśli miałby on być użyty w celach poza medycznych – powiedział gość audycji i dodał że antykoncepcja nie służy bowiem ratowaniu zdrowia, ani unikaniu chorób.
Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski
REKLAMA
Polskie Radio 24/kawa
_____________________
Data emisji: 17.07.17
Godzina emisji: 11.35
REKLAMA
REKLAMA