Rządy Pieniądza: Jak polityka wpływa na gospodarkę

O tym, jaki wpływ spory polityczne mają na sytuację gospodarczą kraju w audycji Rządy Pieniądza rozmawiali Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha), Marek Wołos (Izba Domów Maklerskich) i Jerzy Bielewicz (finansista).

2017-07-25, 10:53

Rządy Pieniądza: Jak polityka wpływa na gospodarkę
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock/welcomia

Posłuchaj

25.07.2017 Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha), Marek Wołos (Izba Domów Maklerskich) i Jerzy Bielewicz (finansista) o relacji polityka-gospodarka.
+
Dodaj do playlisty

Andrzej Duda oświadczył, że reforma sądownictwa jest konieczna, ale zdecydował się zawetować dwie ustawy, gdyż były niezgodne z Konstytucją. Zapowiedział, że w najbliższym czasie skieruje do Sejmu przygotowane przez siebie projekty ustaw, reformujących polskie sądownictwo. W jakim zakresie ostatnie wydarzenia polityczne w Polsce mogą wpływać na rynki i sytuację gospodarczą?

Jerzy Bielewicz ocenił, że to oczywiste, iż sytuacja polityczna ma wpływ na gospodarkę. Gość posłużył się analogią do sytuacji USA. – Tam sytuacja jest równie napięta, są dwa zwalczające się obozy, a giełdy z dnia na dzień biją rekordy. Gdzie można zauważyć, na rynku walut, dolar się osłabia, właśnie ze względu na sytuację w Kongresie, taki namacalny wpływ to rynki walutowe. W Polsce też w piątek widzieliśmy osłabienie złotego – mówił.

Marek Wołos zaznaczył, że inwestorzy wrócili do polityki, choć jeszcze kilka miesięcy temu nie było to istotne. – W momencie, gdy pojawiły się te oznaki konfliktu, Polska stanęła w czołówce informacji, to spowodowało niepewność. Agencja ratingowa Standard & Poor’s te kwestie, związane z reformą sądownictwa zaczęła poruszać, jako te czynniki, które rok temu spowodowały obniżenie ratingu. To ułożyło się w pewnego rodzaju całość – wyjaśnił. Dodał, że inwestorzy widzą w złotówce walutę, która z mało zmiennej staje się bardziej wrażliwa.

Andrzej Sadowski wskazywał natomiast, że dla gospodarki znaczenie mają inne rzeczy, które dzieją się w tle, czyli dalsze uszczelnianie systemu podatkowego. – Próba utrzymania szkodliwego i kryminogennego systemu podatku VAT i innych. Jak będzie ograniczało się wydawanie pieniędzy na adwokatów, usługi prawne, firmy będą miały ograniczone możliwości bronienia się przed sądami w sprawach podatkowych. Gdzie mimo sprostowania zgodnych z prawem rozwiązań są oskarżane z tytułu klauzuli, która mówi ,że to optymalizacja podatkowa – przekonywał.

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Tomasz Wróblewski.

Polskie Radio 24/ip

___________________

REKLAMA

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 25.07.2017

Godzina emisji: 9:06


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej