Kulisy Spraw: Nieuzasadnione stosowanie detencji sądowej
Gościem audycji Kulisy Spraw był mec. Piotr Wojtaszak. Adwokat w Polskim Radiu 24 mówił o problemie zbyt częstego stosowania detencji sądowej w przypadku osób, które dopuściły się stosunkowo błahych przewinień.
2017-07-25, 19:56
Posłuchaj
Ekspert na naszej antenie wytłumaczył, czym jest detencja sądowa. – To przymusowe osadzenie w szpitalu psychiatrycznym osoby, która dopuściła się czynu zabronionego w warunkach zniesionej poczytalności – mówił mec. Piotr Wojtaszak, zauważając przy tym, że sądy często decydują się na taki krok w stosunku do oskarżonych o kierowanie gróźb karalnych pod adresem osób trzecich.
– To połowa osób, które znalazły się w szpitalu psychiatrycznym wbrew swojej woli – wskazywał adwokat. – Tymczasem, kierowanie gróźb karalnych wobec innych osób to dość błahy występek, z perspektywy potencjalnej odpowiedzialności karnej – dodawał. Za tego typu czyn grozi kara pozbawienia wolności do lat dwóch.
Jak relacjonował mec. Piotr Wojtaszak, stosunkowo rzadko się jednak zdarza, by ktoś trafiał do więzienia za grożenie innym ludziom. – Najczęściej jest to kara grzywny bądź ograniczenia wolności – mówił ekspert, podkreślając przy tym, że największym problemem może być, z perspektywy winnego, decyzja o detencji sądowej.
– Jeżeli ktoś trafia do więzienia, wie kiedy z niego wyjdzie. Tymczasem, jak pokazuje moje doświadczenie zawodowe, za kierowanie gróźb karalnych można trafić do szpitala psychiatrycznego nawet na kilkanaście lat – pointował mec. Piotr Wojtaszak.
REKLAMA
W audycji również o problemach związanych z zasadnością stosowania detencji sądowej.
Gospodarzem programu był Łukasz Kurtz-Królikiewicz.
Polskie Radio 24
Kulisy Spraw w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
__________________
Data emisji: 25.07.17
Godzina emisji: 19.15
REKLAMA
REKLAMA