Ubezpieczenia: oferty będą lepiej dostosowane do potrzeb klientów

Klienci firm ubezpieczeniowych będą lepiej chronieni. Takie są założenia projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, który przyjęła Rada Ministrów.

2017-07-27, 11:00

Ubezpieczenia: oferty będą lepiej dostosowane do potrzeb klientów
Klienci firm ubezpieczeniowych otrzymają więcej informacji o produktach ubezpieczeniowych, w tym o charakterze inwestycyjnym.Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O zmianach przepisów dotyczących dystrybucji ubezpieczeń mówili w radiowej Jedynce Anna Dąbrowska i Piotr Radziszewski z Ministerstwa Finansów (Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Nowelizacja przepisów, będąca realizacją unijnej dyrektywy, zakłada m.in. że przed zawarciem umowy ubezpieczenia lub umowy gwarancji dystrybutor ubezpieczeń będzie określał - na podstawie uzyskanych od klienta informacji - jego wymagania i potrzeby oraz podawał mu w zrozumiałej formie obiektywne informacje o produkcie ubezpieczeniowym.

Podejmowanie świadomej decyzji

Chodzi o to, aby umożliwić klientowi podjęcie świadomej decyzji, komentuje Anna Dąbrowska z Biura Rzecznika Finansowego.

- Mają one zapobiegać wcześniej występującemu zjawisku missellingu, czyli takiej złej sprzedaży, która miała miejsce i dotyczyła zawierania umów ubezpieczenia, przede wszystkim takich skomplikowanych o charakterze inwestycyjnym, ale też innych ubezpieczeń. Ma to zapobiec takim właśnie negatywnym zjawiskom. Przede wszystkim temu, żeby klient nie otrzymywał umowy, która jest mu nieprzydatna, albo która nie spełnia jego potrzeb, jego oczekiwań – zaznacza ekspertka.

Zakłady ubezpieczeń odmawiają wypłaty świadczenia

Niestety dzisiaj takie problemy występują i klienci firm ubezpieczeniowych zgłaszają się po pomoc do Biura Rzecznika Finansowego.

REKLAMA

- Zakłady ubezpieczeń odmawiają wypłaty świadczenia z tytułu zachorowania ze względu na to, że ubezpieczony np. miał zdiagnozowaną wcześniej jakąś chorobę, która była objęta ubezpieczeniem, i ze względu na wyłączenie chorób zdiagnozowanych przed rozpoczęciem ochrony odmawia wypłaty świadczenia. Wydaje się, że teraz ta analiza potrzeb, którą będzie musiał wykonać dystrybutor przed zawarciem umowy powinna zmusić zakłady ubezpieczeń do badania, czy rzeczywiście takie ubezpieczenie jest właściwe dla klienta – przewiduje Anna Dąbrowska.

Nowy rejestr pośredników ubezpieczeniowych

Ponadto zgodnie z projektem ustawy, powstanie też nowy rejestr pośredników ubezpieczeniowych, mówi Piotr Radziszewski z Ministerstwa Finansów.

- Do tej pory mamy rejestr pośredników podzielony na rejestr agentów. To też zostanie. Natomiast sam rejestr agentów będzie również określał, czy mamy do czynienia z agentem ubezpieczeniowym, albo czy mamy do czynienia z agentem oferującym ubezpieczenia uzupełniające. Jest to nowa kategoria podmiotów. W skrócie są to agenci, którzy wykonują działalność agencyjną, jeżeli ich podstawową działalnością nie będzie działalność w zakresie dystrybucji ubezpieczeń, będzie to działalność uboczna. I w konsekwencji rejestr agentów ubezpieczeniowych będzie również określał, jaki to jest rodzaj agenta – tłumaczy rozmówca Jedynki.

Obowiązkowe szkolenia zawodowe

Rejestr agentów będzie jawny, a prowadzić będzie go Komisja Nadzoru Finansowego. Projekt ustawy zobowiązuje też pracowników zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji, agentów oraz brokerów ubezpieczeniowych do odbywania 15 godzin szkoleń zawodowych rocznie. Ich celem jest m.in. utrzymanie wysokich standardów etycznych.

REKLAMA

- Taki jest generalnie cel i dyrektywa też to tak określa, że ma się podnieść jakość świadczonych usług przed dystrybutorów ubezpieczeń, przy czym zarówno dyrektywa, jak i nasz projekt ustawy, określa zakres tego szkolenia. Tak więc nie będą to dowolne tematy, tylko tematy wybrane, wynikające z samej ustawy – tłumaczy Piotr Radziszewski.

W projekcie przewidziano również sankcje karne za nieprzestrzeganie przepisów ustawy -  karę grzywny, ograniczenia albo pozbawienia wolności do lat dwóch.

Ustawa ma dostosować krajowe przepisy do unijnej dyrektywy i ma obowiązywać od 23 lutego 2018 r.

Dominik Olędzki, awi

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej