Komentatorzy o Powstaniu Warszawskim. „1 sierpnia to święto wolności”

– Powstanie Warszawskie to wydarzenie, które zasługuje na pamięć i modlitwę. Wtedy, jako naród, byliśmy bardzo blisko śmierci – powiedział w Debacie Dnia Marek Tejchman, publicysta Dziennika Gazety Prawnej. W Polskim Radiu 24 o tym, jak należy dziś patrzeć na niepodległościowy zryw, mówił również Wojciech Wybranowski z Do Rzeczy.

2017-08-01, 18:02

Komentatorzy o Powstaniu Warszawskim. „1 sierpnia to święto wolności”
Warszawa, 01.08.2017. Marsz Milczenia '44, 1 bm. w ramach obchodów 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Od ul. Jana Kilińskiego do kamienicy na ul. Waliców 14 przeszedł marsz upamiętniający ofiary Powstania Warszawskiego. Powstanie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.Foto: PAP/Jakub Kamiński

Posłuchaj

1.08.17 Komentatorzy o Powstaniu Warszawskim. „1 sierpnia to święto wolności”
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślał w PR24 Wojciech Wybranowski, każda rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego to „bolesne święto”. Komentator zaznaczył jednak przy tym, że warto w kontekście 1 sierpnia mówić właśnie o święcie. – Rzeczywiście, wtedy byliśmy bardzo blisko śmierci. Polski naród jednak solidarnie powiedział: „dość”. Powstanie było próbą przełamania niewoli – wskazywał publicysta. – Z tego punktu widzenia, 1 sierpnia to święto wolności. Przez kilka dni Warszawa znów po części była bowiem wolna – dodawał. 

73. rocznica Powstania Warszawskiego - czytaj więcej

Marek Tejchman oceniał w Debacie Dnia, że „Powstanie Warszawskie to wydarzenie, które zasługuje na pamięć i modlitwę”. – Wtedy, jako naród, byliśmy bardzo blisko śmierci – przypominał gość PR24, zaznaczając jednocześnie, że należy „poważnie” rozmawiać o bolesnych wydarzeniach z naszej historii.

– Bohaterstwo, tragedia i wspólna pamięć o Powstaniu Warszawskim, która powinna nas łączyć, to jedno. Czymś zupełnie innym jest natomiast rozmowa o historii. Decyzja o Powstaniu Warszawskim była podejmowana w oparciu o niepełne dane, przy wielu zmiennych. Nie chcę, by analiza tego, co się stało w Warszawie, była, jakby niektórzy tego chcieli, aktem oskarżenia wobec tych, którzy decydowali o wybuchu Powstania. To powinna być rozmowa o tym, w jaki sposób, jako naród, podejmujemy decyzje (…). Wydarzenia II wojny światowej pokazują coś, co widzimy również teraz. Czasem nie potrafimy dokonywać racjonalnych wyborów. A to okazuje się kosztowne – pointował Marek Tejchman.

REKLAMA


Wojciech Wybranowski i Marek Tejchman Wojciech Wybranowski i Marek Tejchman

Więcej tematów i komentarzy w całej audycji.

Gospodarzem Debaty Dnia był Mateusz Maranowski.

Polskie Radio 24/mp

_____________________

REKLAMA

Debata Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 1.08.17

Godzina emisji: 17.10


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej