Podsumowanie Dnia: Kolejna decyzja Komisji Weryfikacyjnej

- Było wiele wad i błędów, na które urzędnicy nie zwracali uwagi podejmując decyzję ws. działki przy ul. Siennej 29 w Warszawie – powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Popławski ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Gość odniósł się w ten sposób do kolejnej decyzji Komisji Weryfikacyjnej. O odpowiedzi resortu środowiska do Komisji Europejskiej ws. wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej mówił z kolei Przemysław Barszcz z Polskiej Fundacji Przyrodniczo-Leśnej.

2017-08-04, 22:02

Podsumowanie Dnia: Kolejna decyzja Komisji Weryfikacyjnej
Materiały ilustracyjne. Foto: PR24/PJ

Posłuchaj

04.08.17 Podsumowanie dnia - Komentarze
+
Dodaj do playlisty

Komisja weryfikacyjna uchyliła w piątek decyzję wydaną z upoważnienia prezydent Warszawy ws. działki przy ul. Siennej 29 w Warszawie i odmówiła przyznania prawa użytkowania wieczystego biznesmenowi Maciejowi M. Komisja nadała swojej decyzji klauzulę natychmiastowej wykonalności i uznała, że wydając decyzję, rażąco naruszono prawo, m.in. co do zasady obiektywizmu i bezstronności.

Jak podkreślił Jan Popławski, „w przypadku działki przy ul. Siennej 29 prawie połowa roszczeń do gruntów powinna była przypaść Skarbowi Państwa”. - Miasto nie wykazywało aktywnego uczestnictwa w procesie reprywatyzacyjnym, ponadto roszczenia, jakie zostały zakupione przez pana Macieja M., który jest już zatrzymany w tej sprawie, były rażąco niskie, i wynosiły 1,5 proc. wartości w stosunku do wartości, jaką oszacował rzeczoznawca na zlecenie Komisji Weryfikacyjnej. Mamy więc do czynienia z dwoma błędami, na które nie zwrócili uwagi urzędnicy miasta przy podejmowaniu tej decyzji – mówił Popławski.

Także w piątek ministerstwo środowiska wystosowało do Komisji Europejskiej odpowiedź do Komisji Europejskiej ws. decyzji europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wycinki drzew w obszarach chronionych Puszczy Białowieskiej.

„Wstrzymanie wycinki w Puszczy Białowieskiej, jak chce tego Komisja Europejska, spowoduje szkody w środowisku o szacowanej wartości 3,2 mln zł” – napisał w odpowiedzi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej resort środowiska.

REKLAMA

Jak stwierdził Przemysław Barszcz, jest bardzo szerokie pole do dyskusji merytorycznej dla przyrodników i leśników na temat tego, jakie działania są dla Puszczy Białowieskiej szkodliwe. – Czasem przedmiotowi ochrony skuteczniej może zaszkodzić zaniechanie niż działanie – stwierdził gość.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Małgorzata Łopińska.

Polskie Radio 24/pr

REKLAMA

_____________________

Podsumowanie Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 4.08.17

Godzina emisji: 21:30

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej