Rynek mocy: czy podniesie nam rachunki za prąd?

Trwają prace nad wprowadzeniem rynku mocy w Polsce. Celem ustawy jest osiągnięcie zdolności ciągłej i stabilnej dostawy energii do domów i dla przemysłu.

2017-08-16, 21:23

Rynek mocy: czy podniesie nam rachunki za prąd?
Docelowo również gospodarstwa domowe będą płacić opłatę mocową, zależną od zużycia energii elektrycznej w godzinach szczytowych obciążeń.Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Trwają prace nad wprowadzeniem rynku mocy w Polsce. Co to oznacza dla gospodarstw domowych i firm, o tym w Polskim Radiu 24./Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

− Rynek mocy to krok w dobrym kierunku, jednak jak mówi ekspert do spraw energii dr Maciej Sokołowski z  Uniwersytetu Warszawskiego, Komisja Europejska może mieć pewne zastrzeżenia do tego rozwiązania.

Komisja Europejska ma zastrzeżenia do polskiego rozwiązania

Jak podkreśla, rynek mocy ma pozytywny aspekt jeśli chodzi o wytwarzanie infrastruktury, ale trzeba go stworzyć szybko, bo prawo europejskie zabrania dotowania wytwarzania konwencjonalnej energii.

− Jeśli zrobimy to szybko, to będziemy mogli mieć argument do Komisji Europejskiej, inaczej czeka nas walka z opinią, że jest to niedozwolona pomoc publiczna i musi być ona zwracana, mówi ekspert.

Koszty stworzenia rynku mocy mają być pokryte z dodatkowej opłaty

Zgodnie z rządowym projektem ustawy o rynku mocy, koszty tego rynku będą przenoszone poprzez opłatę mocową. Opłata mocowa dla gospodarstw domowych będzie uzależniona od rocznego zużycia energii elektrycznej.

REKLAMA

Jak wylicza ekspert, mowa jest o 27 mld zł, które do 2030 r . zostaną podzielone między gospodarstwa domowe, przemysł energochłonny, małe i średnie przedsiębiorstwa.

Za rynek mocy zapłacą gospodarstwa domowe i małe i średnie firmy

− Każda z tych grup zapłaci swoją część. Tak się składa, że dużą część ma zapłacić sektor małych i średnich firm oraz gospodarstwa domowe, mówi ekspert.

Jak wyjaśnia, obecna propozycja ministerialna nie przewiduje sztywnego wskaźnika, ale powiązanego z zużyciem energii.

Rachunek zależny od zużycia prądu

Projekt ustawy przewiduje cztery przedziały zużycia energii, różnicujące wysokość tej opłaty dla gospodarstw domowych.

REKLAMA

− Można przypuszczać, ze rachunki mogą wzrosnąć o 15 procent, mówi ekspert.

Docelowo również gospodarstwa domowe będą płacić opłatę mocową, zależną od zużycia energii elektrycznej w godzinach szczytowych obciążeń.

Justyna Golonko, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej