Mikroskop tomograficzny pozwoli zobaczyć przezroczyste obiekty

Grupa polskich uczonych z Politechniki Warszawskiej pracuje nad tomograficznym mikroskopem do zastosowań w medycynie i biologii. O jego zaletach w audycji Czas na Naukę mówiła profesor Małgorzata Kujawińska z Instytutu Mikromechaniki i Fotoniki PW.

2017-09-05, 13:15

Mikroskop tomograficzny pozwoli zobaczyć przezroczyste obiekty
Obraz z mikroskopu 3D.Foto: ZEISS Microscopy / flickr.com / CC BY-SA 2.0

Posłuchaj

05.09.2017 Prof. Małgorzata Kujawińska z Instytutu Mikromechaniki i Fotoniki PW o mikroskopach tomograficznych
+
Dodaj do playlisty

Jak wyjaśniała gość, urządzenie ma związek z tomografią komputerową, bowiem posługuje się podobnymi algorytmami do rekonstrukcji numerycznej objętości pomiarowej. – W przypadku tomografii komputerowej to ciało ludzkie, tam wizualizujemy np. rozkład kości. W moim przypadku będziemy badali transmisyjne mikroelementy – mówiła. Prof. Kujawińska tłumaczyła, że komórki biologiczne są niewielkimi strukturami, o wymiarze od 100 do 10 mikrometrów. Znajdują się w nich różne części, takie jak jądro, cytoplazma, mitochondrium, które naukowcy chcą zwizualizować i zmierzyć w pełnej objętości. – To daje nam tomografia fazowa. Komórki są przezroczyste dla światła widzialnego, ale pobierając wiele zdjęć, projekcji z różnych kierunków jesteśmy w stanie odtworzyć trójwymiarowy rozkład w tej strukturze – powiedziała. 

Różne części mikrostruktury mają różny czynnik załamania. Światło, przechodząc przez cytoplazmę, jądro, na każdym z elementów ulega różnemu rozproszeniu. – Żeby otrzymać trójwymiarowy obraz musimy zrobić wiele projekcji i z nich obliczyć trójwymiarowy rozkład współczynnika załamania – przekonywała.

Gość zaznaczyła, że obiektów przezroczystych nie można zobaczyć pod mikroskopem biologicznym, dlatego stosuje się różne metody znacznikowania, wybarwiania preparatu. Wiele z markerów ingeruje w strukturę biologiczną komórek. – Ta metoda nie wykorzystuje markerów, to jej największa zaleta. Druga to taka, że możemy zobaczyć również wszystkie przysłaniające się struktury – podsumowała.

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

Gospodarzem programu był Krzysztof Michalski. 

Polskie Radio 24/ip

Czas na naukę w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

REKLAMA

Data emisji: 05.09.2017

Godzina emisji: 11:45

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej