Estetyczny walor pieniądza
- Pierwszą osobą, która zaczęła zwracać uwagę na estetyczny walor bitej monety był nasz ostatni koronowany król Stanisław August Poniatowski. Jako koneser sztuki, esteta z upodobania przywiązywał on do swojego wizerunku bardzo duże znaczenie i dlatego powierzał modelowanie awersu monety uznanym twórcom ze swojego kręgu – powiedział w audycji Kwadratura Kultury historyk sztuki Mariusz Knorowski. Gościem Polskiego Radia 24 był także numizmatyk ze Skarbnicy Narodowej, kolekcjoner monet Jakub Braziewicz.
2017-09-06, 13:35
Posłuchaj
Jak podkreślił Mariusz Knorowski, prawo bicia monety było zawsze przywilejem władcy. - Zazwyczaj umieszczał on swój wizerunek i znak pochodzenia heraldycznego, który identyfikował daną krainę i wizerunek władcy na wersie – wyjaśnił gość.
Dodał, że do estetyki pieniędzy zaczęto przywiązywać wagę dopiero w XVIII wieku. - Od czasów Rewolucji Francuskiej w krajach europejskich zaczynają pojawiać się banknoty, w takim sensie w jakim dzisiaj je identyfikujemy. Także Polska w tym okresie, szczególnie podczas insurekcji kościuszkowskiej, zaczęła emitować rodzaj asygnat powstańczych, które regulowały pewne zaciągnięte zobowiązania wobec osób wspierających Postanie Kościuszkowskie – tłumaczył Knorowski.
Jakub Braziewicz zaznaczył z kolei, że projektantami monet byli artyści. - Cały czas, nawet teraz, kolekcjonerskie monety bite są i tworzone przez artystów. To ludzie, którzy się tym zajmują, pasjonują i praktycznie poświęcają temu swoje życie. Dlatego tak wiele nowych monet jest rozchwytywanych przez kolekcjonerów. Właśnie przez ich wartość artystyczną – mówił.
Braziewicz dodał, że bicie monet zaczęło się, gdy ludzie zaczęli myśleć o daniu przedmiotom jakiejś wartości. - Ciekawe jest to, że dziś, w dobie cyfrowego pieniądza, zaczynamy od nowa tęsknić za tymi materialnymi banknotami czy monetami. Bardzo często przebijają one swoją wartością sentymentalną czy materialną nominał, który widnieje na takim pieniądzu - podkreślił.
REKLAMA
Gość przyznał też, że rynek numizmatyczny bardzo się powiększył. – Dzięki globalizacji możemy zakupić monety z odległych zakątków świata. Stało się to dużo łatwiejsze choć niekoniecznie tańsze. Poszukiwanie monet ułatwił też internet – podsumował.
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji była Monika Małkowska.
Polskie Radio 24
REKLAMA
Kwadratura Kultury w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
____________________
Data emisji: 4.09.17
Godzina emisji: 22:10
REKLAMA