O poszukiwaniu siebie w powieści "Stancje"

"Stancje" to nowa powieść Wioletty Grzegorzewskiej. Jej bohaterka – Wiolka, po maturze z rodzinnej wsi przyjeżdża do Częstochowy na studia polonistyczne. Życie w dużym mieście to dla dziewczyny wiele nowych wyzwań. Książka jest subtelną historią o dojrzewaniu, młodzieńczym zagubieniu, poszukiwaniu i poznawaniu samego siebie. Jej autorka była gościem audycji Warto Czytać.

2017-09-10, 14:33

O poszukiwaniu siebie w powieści "Stancje"
Okładka książki "Stancje" autorstwa Wioletty Grzegorzewskiej.Foto: materiały prasowe

Posłuchaj

10.09.2017 Wioletta Grzegorzewska o powieści „Stancje”.
+
Dodaj do playlisty

Wioletta Grzegorzewska mówiła, że odebrała Częstochowę jako miasto podszyte wsią, miejsce kultu religijnego, ruchu, barw, wędrówek i pielgrzymek.To jedno z bardziej intensywnych i ciekawych miast w Europie. To miasto kontrastów, święte miasto z jego ciemnymi stronami – oceniła.

Autorka podkreśliła, że jej bohaterka sama musi odnaleźć w mieście, rzucić na głęboką wodę i odciąć od korzeni. – Ta dziewczyna jest moim alter ego. Wychowali mnie starsi ludzie, nie byłam w stanie tego zmienić również w mojej bohaterce. Jest przypisem do mnie – wyjaśniała.

Wioletta Grzegorzewska wskazywała, że tytułowe stancje to inność, która pozwala Wiolce przyjrzeć się światu, jest dla niej jednak również bardzo niebezpieczna. – Wiolka musi zbuntować się przeciw tradycji i kobietom w jej rodzinie, by mogła się odnaleźć, poznać różne światy – tłumaczyła.

Akcja powieści rozgrywa się w latach 90., które – zdaniem autorki – były bardzo barwnym i szalonym czasem. – Trzeba im się przyjrzeć, bo z nich wynika współczesna Polska. Jeśli nie przyjrzymy się czasom transformacji, nie zrozumiemy pewnych mechanizmów i rozbrykania kapitalizmu w Polsce – podsumowała.

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu była Luiza Bebłot

Polskie Radio 24/ip

_____________________

REKLAMA

Warto czytać w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 10.09.2017

Godzina emisji: 14:15


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej