Grecja: rozpoczęły sie rozmowy z wierzycielami
W Atenach rozpoczęły się negocjacje z przedstawicielami zagranicznych wierzycieli w sprawie trzeciej oceny greckich reform. Zdaniem kredytodawców możliwe będzie w najbliższych dniach odblokowanie zaległej transzy z ostatniego programu kredytowego dla Grecji.
2017-10-23, 20:35
Posłuchaj
Na pierwszym spotkaniu greckiego rządu z zagranicznymi wierzycielami omawiana była realizacja tegorocznego budżetu i kontrola finansów publicznych.
Rozmowy skupiły się na pierwotnej nadwyżce budżetu, która ma być wyższa od przewidywanej. Przedstawiciele kredytodawców pozytywnie ocenili przedstawione przez grecką stronę dane, co powinno pozwolić, aby na czwartkowym posiedzeniu Grupa Robocza Eurogrupy zgodziła się na wypłacenie Grecji 800 milionów euro.
To zaległa część zatwierdzonej w lipcu transzy dla tego kraju o wartości 8,5 mld euro.
Wierzyciele pozostaną w Atenach do końca tygodnia, a dalsze rozmowy będą dotyczyć głównie stosunków pracy, energetyki i prywatyzacji.
REKLAMA
Grecki rząd przewiduje, że trzecia ocen reform w tym kraju zostanie zamknięta do końca roku.
Ostatni program kredytowy dla Grecji rozpisany na trzy lata ma łączną wartość do 86 miliardów euro i zakończy się w sierpniu przyszłego roku.
Do tej pory rząd Aleksisa Tsiprasa spełnił w całości dwadzieścia spośród prawie stu warunków, jakie postawili Grecji wierzyciele. Jeśli rozmowy będą się toczyć pomyślnie, zostanie odblokowana zaległa transza kredytu dla tego kraju w wysokości 800 milionów euro.
Szefowie delegacji wierzycieli mają pozostać w Atenach do końca tygodnia, a następnie wrócić na ostateczne zamknięcie trzeciej oceny reform, co - zdaniem ministrów Aleksisa Tsiprasa - nastąpi do końca roku. Grecka strona ma nadzieję, że pozwoli to wówczas na konstruktywne dyskusje na temat zmniejszenia zadłużenia tego kraju. Chce wykorzystać do tego dobry klimat po niedawnym spotkaniu Aleksisa Tsiprasa z Donaldem Trumpem i deklaracje amerykańskiego prezydenta na ten temat.
REKLAMA
86 mld euro wsparcia dla Grecji
Ostani program kredytowy dla Grecji o łącznej wartości do 86 miliardów euro ma się zakończyć 20 sierpnia 2018 roku.
Aby dostać środki, władze w Atenach zobowiązały się do utrzymania nadwyżki pierwotnej budżetu (bez kosztów obsługi długu) na poziomie 3,5 proc. PKB do 2022 roku. To o cztery lata dłużej niż sięga kończący się w przyszłym roku program pomocowy.
Uchwalony jeszcze w maju pakiet oszczędnościowy, dzięki któremu rząd chce zaoszczędzić 4 mld euro, obejmuje redukcję emerytur od 2019 roku i podwyżkę podatków od roku 2020. Za przyjęciem tych rozwiązań zagłosowali wszyscy deputowani rządzącej w Atenach koalicji. Koalicję tworzą kierowane przez premiera Aleksisa Ciprasa lewicowe ugrupowanie Syriza, które szło do wyborów z hasłami zerwania z narzuconymi oszczędnościami i niewielka narodowo-konserwatywna partia Niezależni Grecy (ANEL).
IAR/PAP, awi, jk
REKLAMA