Polskie Radio 24 w stolicy Kurpiów – Ostrołęce
Wóz reporterski Polskiego Radia 24 jest dzisiaj w Ostrołęce, w ramach inauguracji cyklu podróży po Polsce. Miasto było miejscem wielu ważnych dla historii Polski i Europy bitew oraz jest uznawane za centrum kultury kurpiowskiej. O Ostrołęce mówili w Polskim Radiu 24 Maria Rochowicz (Wydział Kultury i Sportu Ostrołęki), Zdzisław Bziukiewicz (założyciel prywatnego Muzeum Kurpiowskiego w Wachu), Jacek Karczewski (dyrektor powstającego Muzeum Żołnierzy Wyklętych), kapitan Franciszek „Mały” Chrostowski, weteran partyzantki antysowieckiej oraz Jerzy Kijowski i Jerzy Dziewirski, autorzy książek o historii Ostrołęki.
2017-11-04, 20:12
Posłuchaj
Początki Ostrołęki sięgają X wieku, lecz umowną datą założenia miasta i nadania praw miejskich jest uważany 12 maja 1373 roku. Według Marii Rochowicz śladów historii jest w Ostrołęce sporo. – Pierwszym miejscem, w którym należałoby zacząć wycieczkę po Ostrołęce jest mauzoleum bitwy z powstania listopadowego z 1831 roku. Upamiętnia ważną dla miasta krwawą bitwę, w której zginęło 6 tys. polskich żołnierzy. Mauzoleum powstało w stulecie bitwy, a zostało ukończone i zrewitalizowane w 2013 roku – powiedziała Maria Rochowicz Polskiego Radia 24.
Jak podkreślał Zdzisław Bziunkiewicz, tereny wokół Ostrołęki były słabo zaludnione do XVI wieku.
- Gwara kurpiowska to język polski z XVII wieku. Na dobre osadnictwo na tych ziemiach zaczęły się w XVI wieku, wcześniej tymi terenami władali książęta mazowieccy. Obszar od Narwi do granicy z Prusami był nieruszany – to były bagna. Gdy Mazowsze trafiło do Korony, to Zygmunt Stary przekazał ten region królowej Bonie, które zaczęła tutaj gospodarować i tworzyć osadnictwo – mówił założyciel Muzeum Kurpiowskiego.
Ostrołęka pamięta o bohaterach
W Ostrołęce powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych. W ocenie Jacka Karczewskiego ma ono upamiętniać walkę i cierpienie żołnierzy. – Armia Krajowa była siłą przewodnią w powiecie ostrołęckim, były tez dość silne ogniska NSZ. Na tym terenie nie działały żadne komórki Gwardii Ludowej. Mam nadzieję, że w muzeum będziemy mogli pokazać wielkość ludzi, którzy dla wolnej ojczyzny byli gotowi poświęcić wszystko – stwierdził dyrektor.
REKLAMA
Jak podkreślał kapitan Franciszek „Mały” Chrostowski, walka pod okupacją sowiecką była bardzo ciężka. - Moja działalność konspiracyjna rozpoczęła się 1939 roku, miałem za zadanie utrzymanie porządku podczas okupacji, zapewnienie bezpieczeństwa ludności, a także walka o wyzwolenie kraju. Las to był mój dom, a walka skończyła się więzieniem – wspominał weteran partyzantki.
Ostrołęką ma też swój udział w bitwie pod Wiedniem w 1683 roku. Zdaniem Jerzego Dziewirskiego w bitwie ważną rolę odegrał pochodzący spod Ostrołęki Zygmunt Zwierzchowski. – Był dowódcą trzeciej co do ważności chorągwi husarskiej armii Jana III Sobieskiego. Przeprowadził zwiad przed bitwą – wskazywał historyk.
Ostrołęką wpisała się też w insurekcję kościuszkowska. W ocenie Jerzego Kijowskiego insurekcja zaczęła się wcześniej niż się przyjmuje, czyli 12 marca 1794. – W Ostrołęce przebywał generał Antoni Madaliński, który zdecydował, że nie podporządkuje się decyzji o redukcji wojska i ruszył do Krakowa. Gdyby nie marsz Madalińskiego, to Kościuszko nie mógłby ogłosić powstania – przekonywał autor książek o Ostrołęce.
Gospodarzem programu był Mateusz Maranowski
REKLAMA
Polskie Radio 24/kk/
___________________________
Data emisji: 04.11.2017
Godzina emisji: 11:07 i 12:15
REKLAMA