Nagroda "Strażnik Pamięci". Znamy laureatów

Eseista i dramaturg Jarosław Marek Rymkiewicz został laureatem nagrody "Strażnik Pamięci" w kategorii "Twórca". To piąta edycja wyróżnienia przyznawanego przez tygodnik "Do Rzeczy". Nagrodę przyznano poecie za całokształt twórczości.

2017-11-08, 20:45

Nagroda "Strażnik Pamięci". Znamy laureatów

Posłuchaj

8.11.17 Laureaci nagrody "Strażnik Pamięci". Relacja Olgi Bobienko
+
Dodaj do playlisty

W kategorii "Twórca" nominowani byli: Tomasz Bagiński i autorzy filmu "Niezwyciężeni", Alina Czerniakowska, Jarosław Marek Rymkiewicz, profesor Mikołaj Iwanow oraz Jan Sadkiewicz.

W kategorii "Mecenas" nagrodę "Strażnik Pamięci" otrzymali Maciej Radziwiłł i Fundacja Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo im. Ignacego Łukasiewicza. Natomiast w kategorii "Instytucja" - Stowarzyszenie Rodzina Ponarska.

List do nominowanych i laureatów nagród Strażnik Pamięci napisał prezydent Andrzej Duda: "Tworzą państwo elitarne grono patriotów, którzy, zafascynowani historią naszej ojczyzny rozumieją, i - jestem o tym przekonany - głęboko przeżywają głębokie zależności między wydarzeniami z przeszłości, a obecną rzeczywistością społeczną Polski i Europy. (...) Z wdzięcznością i uznaniem myślę o państwa staraniach na rzecz popularyzacji wiedzy o kulturze i najnowszych dziejach Polski, na rzecz przywracania i uzupełniania pamięci historycznej Polaków, a pośrednio także innych narodów".

"Włączają się państwo w proces naprawy RP, w zamiany, których szczególnym elementem jest odradzanie się postaw patriotycznych, obywatelskich i wspólnotowych. Przyczyniają się państwo do umacniania postaw narodowych opartych przede wszystkim na rzetelnej wiedzy, zakorzenionej w polskich tradycjach i naszym rodzimym kodzie kulturowym. (...) Pamiętamy czas, gdy było inaczej, gdy dominujące ośrodki opiniotwórcze w naszym kraju głosiły swoiście interpretowaną, dostosowaną do polskich realiów historycznych doktrynę końca historii, gdy względnie nielicznych, osamotnionych strażników pamięci o ważnych epizodach polskiej historii traktowano w najlepszym razie z pobłażaniem, a nierzadko wręcz z wrogością" - przypomniał prezydent.

Do uczestników środowej gali napisał również marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski: "Wiedza i pamięć historyczna są fundamentem budowania tożsamości kolejnych pokoleń Polaków tak w kraju jak i zagranicą. To inwestycja w przyszłość wspólnego dobra, któremu na imię Polska" - napisał Karczewski.

Wiceminister kultury Jarosław Sellin przypomniał wyniki badań przeprowadzonych niedawno na zlecenie MKiDN, z których wynika, że Polacy są bardzo zainteresowani historią swego kraju. Chcą też celebrować swoją pamięć historyczną na tradycyjne sposoby, poprzez m.in. odwiedzanie grobów, muzeów, wspólne śpiewanie. "Chcemy przeżywać nasz patriotyzm w sposób zdrowy, konserwatywny. Polacy nie chcą maszerować za czekoladowym orłem i puszczać w powietrze różowe baloniki. I myślę, że zasługą, że tak zdrowo i konserwatywnie chcemy przeżywać naszą historię i ją celebrować jest zasługą tych ludzi i tych instytucji, które wyszukuje tygodnik +Do Rzeczy+ i nagradza już od pięciu lat - Strażników Pamięci" - powiedział Sellin.

W poprzedniej edycji konkursu Strażnikami Pamięci zostali uhonorowani: twórcy filmu "Wołyń", Stowarzyszenie Memoriał oraz Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

IAR/PR24

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej