„Niepodległość dla mnie to…”

Powrót Polski na mapę świata – w 1918 roku – to dzieło pokoleń. Choć Święto Niepodległości w dużej mierze jest wspólnym przeżyciem narodu, to samo postrzeganie niepodległości może mieć również wymiar osobisty. W Polskim Radiu 24 pytaliśmy osobowości życia publicznego – ludzi nauki, kultury, polityki – czym dla nich jest niepodległość.

2017-11-11, 19:40

„Niepodległość dla mnie to…”
Zdj. ilustracyjne. Foto: pexels/CC0 Public Domain

Posłuchaj

11.11.17 „Niepodległość dla mnie to…” – Antoni Dudek
+
Dodaj do playlisty

Dla Jana Pietrzaka, satyryka, a także komentatora rodzimej polityki, niepodległość związana jest nie tylko z istnieniem Polski na mapie świata. – Urodziłem się w II Rzeczpospolitej, potem żyłem w Generalnym Gubernatorstwie, gdzie nas łupili, mordowali, palili. Następnie żyłem w bloku sowieckim, radzieckim gułagu. Wreszcie potem nastała III RP, która przez wiele lat była ułomnym, niezbyt niepodległym krajem. Wpływy sąsiadów, Niemiec i Rosji, były zbyt duże – mówił. – Z mojej perspektywy, Polska niepodległość odzyskała dopiero dwa lata temu – podkreślał Jan Pietrzak.

– Dziś Polska jest niepodległa, to dla nas powód do dumy – wskazywał z kolei prof. Jan Żaryn, senator. – Niepodległość to pojęcie, które wiąże się z każdym z nas, z każdym Polakiem. Jesteśmy bardzo mocno związani naszym hymnem: „Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy”. Nasza wewnętrzna niepodległość, wobec światów, które mogą tworzyć zagrożenia dla Polski, to nasz obowiązek. To od nas, od każdego z nas, zależy kondycja Ojczyzny – wskazywał prof. Żaryn.

W Polskim Radiu 24 o tym, czym dla nich jest niepodległość, mówią m.in. prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta Andrzeja Dudy, kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, Krzysztof Wyszkowski i Adam Borowski, opozycjoniści z czasów PRL-u, prof. Wojciech Roszkowski i prof. Antoni Dudek, historycy, a także mieszkańcy naszego kraju.


Polskie Radio 24/zz

REKLAMA

____________________

Data emisji: 11.11.17

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej