Czym jest naród i narodowość? Do czego są nam potrzebne?

– W ostatnich latach określenie naród uległo mocnemu uproszczeniu – powiedział dr Łukasz Jasina, historyk i filmoznawca. W dniu Święta Niepodległości w najnowszej odsłonie „Rozpruwacza Kulturalnego” rozmowa o znaczeniu pojęcia naród we współczesnym świecie i roli, jaką odgrywa w polskim społeczeństwie. Czym zatem jest naród? Czego można spodziewać się i czego od niego oczekiwać?

2017-11-11, 19:00

Czym jest naród i narodowość? Do czego są nam potrzebne?
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: flickr/Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland/public domain

Posłuchaj

11.11.17 Bartłomiej Radziejewski: Powrotu do identyfikacji narodowej nie da się dzisiaj odrzucić
+
Dodaj do playlisty

W ujęciu historycznym i socjologicznym wokół pojęcia naród toczy się zdecydowany spór. Jedni bowiem twierdzą, że narody wytworzyły się już dawno temu, a ich początki sięgają  co najmniej średniowiecza. Inni z kolei przekonują, że wspólnoty narodowe pochodzą z czasów nowożytnych i wykształciły się dopiero po rewolucji francuskiej, a więc na przełomie XVIII i XIX wieku. Dr Łukasz Jasina przyznał, że dla wielu osób określenie naród jest czymś zbyt mocnym.

– Zwłaszcza w językach takich jak angielski czy niemiecki zwrot naród kojarzy się z nacją lub nacjonalizmem, a także z tymi wszystkimi zbrodniami, które zostały dokonane w imię wyższości jednego narodu nad drugim. Bez względu na to, jak podejdziemy do początków kształtowania się narodów, to są one jednak bytami zupełnie innymi, niż prostymi i nacjonalistycznymi konceptami istniejącymi według niektórych środowisk – wskazał gość Polskiego Radia 24.

Politolog Bartłomiej Radziejewski, związany z „Nową Konfederacją”, zwrócił uwagę, że w ostatnich latach tożsamości narodowe zostały mocno osłabione. W ich miejsce pojawił się silny nurt myślenia w kategoriach internacjonalistycznych i ponadnarodowych.

– Korzenie tych procesów znajdują się w wydarzeniach, do których doszło w trakcie II wojny światowej. Po zakończeniu tego konfliktu rozpoczęto powolną denacjonalizację i dekonstrukcję państw narodowych i samych narodów. Zaszło to bardzo daleko, czego efektem jest dzisiejszy kryzys tożsamościowy Unii Europejskiej, która nie wytworzyła alternatywy dla wartości, jakie niesie ze sobą narodowość – dodał.

REKLAMA

„Rozpruwacz Kulturalny” prowadził Jakub Moroz.

Polskie Radio 24/db

____________________

Rozpruwacz Kulturalny - wszystkie audycje Jakuba Moroza

REKLAMA

Data emisji: 11.11.17

Godzina emisji: 18.15



Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej