Co zrobić, gdy ukradną kartę płatniczą czy dowód?

Przedświąteczna gorączka zakupowa to również czas żniw dla złodziei. Brak uwagi może się skończyć utratą pieniędzy i kart, a także dokumentów, co może mieć poważne konsekwencje.

2017-11-20, 20:03

Co zrobić, gdy ukradną kartę płatniczą czy dowód?
Brak uwagi może się skończyć utratą pieniędzy i kart, a także dokumentów, co może mieć poważne konsekwencje. . Foto: Shutterstock.com/ Andrey_Popov

Posłuchaj

Co zrobić, gdy w ferworze przedświątecznych zakupów okradną nam kartę płatniczą czy dowód osobisty? O tym w Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki./Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

− Osoby pochłonięte zakupami są narażone na kieszonkowców. Warto więc być w tym czasie szczególnie ostrożnym i chronić nie tylko gotówkę, lecz przede wszystkim kartę płatniczą – mówi Jarosław Sadowski z Expandera

Uwaga na kartę, PIN i bankomat

I dodaje, że dlatego warto zachować spokój i pamiętać, gdzie mamy kartę płatniczą, zasłaniać klawiaturę przy wprowadzaniu PINu, a także uważać przy wypłacie gotówki z bankomatu.

− Jeśli jest to automat, usytuowany w popularnym miejscu, z którego korzysta wiele osób, to trzeba uważać na tzw. nakładkę, czyli urządzenie, które skanuje kartę płatniczą, mówi gość radiowej Jedynki.

Kartę można ubezpieczyć przed kradzieżą

Niedopuszczalne jest też noszenie karty wraz z PIN-em. − Warto też pomyśleć o jej ubezpieczeniu w razie kradzieży –mówi Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich.

REKLAMA

Pamiętaj numer 828 828 828

Jak wyjaśnia, warto skontaktować się z bankiem, odżałować 2-3 zł na ubezpieczenie, a ponadto zapisać w telefonie komórkowym numer 828 828 828, służący do zastrzeżenia wszystkich kart i nie ma znaczenia czy jesteśmy w kraju czy za granicą.

− Numer jest czynny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku, mówi Barbrich.

 Można też zastrzec skradziony dowód osobisty

− A jeśli nam zginął cały portfel nie tylko z kartami, ale też i dokumentami, to warto zastrzec także i dowód osobisty w specjalnej bazie DokumentyZastrzeżone –dodaje Jarosław Sadowski.

Bo, jak wyjaśnia, ukradziony dowód może posłużyć do zaciągnięcia kredytu na nasz rachunek.

REKLAMA

Jest bankowa baza danych z zastrzeżonymi dowodami osobistymi

− Trzeba to zgłosić do banku, który wprowadzi serię i numer dowodu do bankowej bazy, w której banki zawsze sprawdzają przed udzieleniem kredytu. Jeśli ktoś się posłuży zastrzeżonym dowodem, to kredyt nie zostanie udzielony, mówi Sadowski.  

Od zastrzeżenia karty bank bierze odpowiedzialność 

− Warto jednak dochować należytej staranności by nasze dokumenty, czy pieniądze nie stały się łupem złodziei z naszej winy i roztargnienia. To ważne, bo tylko w takim przypadku bank odda nam skradzione pieniądze – podkreśla Przemysław Barbrich.

Jak wyjaśnia, bank od momentu zastrzeżenia bierze odpowiedzialność za kradzież karty.

− W przypadku kart zbliżeniowych odpowiedzialność wynosi powyżej 50 euro, przy innych kartach bez funkcji zbliżeniowej odpowiedzialność to jest 150 euro, natomiast do momentu zastrzeżenia potrzebne jest ubezpieczenie. Pierwszą kwotę pokrywa ubezpieczyciel, drugą – bank, mówi Barbrich.

REKLAMA

Pilnujmy więc, zarówno dokumentów tożsamości, jak i kart jak oka w głowie –apelują eksperci – by w spokoju cieszyć się nadchodzącymi świętami. A jeśli zostaną nam skradzione, jak najszybciej postarajmy się je zastrzec.

W przypadku karty płatniczej wystarczy zadzwonić na nr 828 828 828. Jeśli stracimy dowód, wówczas w każdym banku go zastrzeżemy wpisując do bazy Dokumenty Zastrzeżone.​

Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia, Elżbieta Szczerbak, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej