Do czego może prowadzić konflikt w Ługańsku?

Wciąż napięta sytuacja w opanowanym przez separatystów Ługańsku. Wspierani przez Rosję bojówkarze walczą między sobą o władzę. Szef MSW tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej nie uznał swojej dymisji ogłoszonej przez przywódcę ługańskich bojówkarzy. O sytuacji w Ługański dyskutowali w Polskim Radiu 24: Marta Jaroszewicz, ekspert z OSW i były wiceminister spraw zagranicznych Paweł Kowal.

2017-11-22, 17:05

Do czego może prowadzić konflikt w Ługańsku?

Posłuchaj

22.11.17. Marta Jaroszewicz: konflikt w Ługańsku to nie jest tylko wewnętrzny problem Republiki
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem ekspertów, u podstaw tych zdarzeń leży konflikt lidera Republiki Ihora Płotnickiego z szefem lokalnego MSW Ihora Korneta, który zdymisjonowany, wszczął bunt. Aby powstrzymać konflikt do Ługańska weszły oddziały rosyjskich żołnierzy i najemników jednej z prywatnych kampanii wojskowych, zaopatrzone w ciężki sprzęt. Moskwa zaprzeczyła jednak zarzutom, jakoby w ten sposób miesza się w wewnętrzne sprawy samozwańczych republik.

Zdaniem Pawła Kowala, znamy podobne mechanizmy działania z innych zamrożonych konfliktów w tamtym rejonie. - Ten chociaż wciąż jest aktywny, to jego polityczna sytuacja jest bardzo podobna. Władze w tego typu tworach, powstałych na obszarze dawnego związku sowieckiego, na pewnym etapie zaczynają walczyć między sobą. Wszystkie pozostają jednak zależne od Rosji w sensie politycznym i finansowym – powiedział gość audycji.

Jak podkreśliła Marta Jaroszewicz nie jest to jednak tylko kwestia walki o wpływy czy kwestie ekonomiczno-gospodarcze. - Chodzi również o nacjonalizację i kontrolę nad przedsiębiorstwami. – Nikt nie kontroluje jednak tych działań i mogą się one szybko zamienić w niebezpieczny konflikt – tłumaczyła gość audycji.

Ługańska Republika Ludowa, to nieuznawany przez społeczność międzynarodową twór powołany przez rosyjskich separatystów. Jak podkreśliła Marta Jaroszewicz konflikt, które ma tam miejsce to nie jest tylko wewnętrzny problem Republiki. - Być może chodzi o zjednoczenie republik: Donieckiej i Ługańskiej oraz wprowadzenie nowych oddziałów wojska – dodała.

REKLAMA

Więcej w całej audycji

Gospodarzem audycji była Maria Przełomiec

Polskie Radio 24/kawa

Spojrzenie na wschód w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

REKLAMA

_____________________

Data emisji: 22.11.17

Godzina emisji: 15.35

 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej