Rolnictwo: Polska i Wietnam będą rozwijać współpracę

Wiceminister rolnictwa Polski Ewa Lech oraz Wietnamu Ha Cong Tuan podpisali dwustronne porozumienie dotyczące rozwoju współpracy w dziedzinach: produkcji rolnej; przetwórstwa rolnego; ochrony i kwarantanny roślin i zwierząt; rozwoju handlu i inwestycji w rolnictwie. Z wizytą w Wietnamie przebywa prezydent Andrzej Duda.

2017-11-28, 15:05

Rolnictwo: Polska i Wietnam będą rozwijać współpracę

Memorandum o Porozumieniu między Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi RP a Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Socjalistycznej Republiki Wietnamu ws. współpracy podpisali we wtorek w Hanoi wiceministrowie rolnictwa: Ewa Lech oraz Ha Cong Tuan - poinformował resort rolnictwa.

Dwustronne porozumienie dotyczy rozwoju współpracy w dziedzinach: produkcji rolnej; przetwórstwa rolnego; ochrony i kwarantanny roślin i zwierząt; rozwoju handlu i inwestycji w rolnictwie.

Wtorkowe spotkanie w Hanoi odbyło się przy okazji wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Wietnamie.

O zainteresowaniu strony wietnamskiej podpisaniem porozumienia poinformował pod koniec sierpnia br. ambasador Wietnamu w Polsce podczas spotkania z ministrem Krzysztofem Jurgielem. 4 października 2017 r. strona wietnamska przekazała stronie polskiej projekt Memorandum, które dzisiaj sygnowano.

Powiązany Artykuł

duda wietnam 1200 pap.jpg
Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Wietnamie. Podpisano ważne umowy gospodarcze

Wietnam jest bardzo ważnym rynkiem dla eksportu polskich produktów rolno-spożywczych. W 2016 r. produkty rolno-spożywcze stanowiły 54 proc. wartości polskiego eksportu do Wietnamu (w 2016 r. - 115 mln euro). Dla eksportu polskich produktów rolno-spożywczych Wietnam był w 2016 r. drugim najważniejszym rynkiem docelowym (po Hongkongu) w regionie Azji Wschodniej, Południowej i Południowo-Wschodniej.

REKLAMA

Źródło: TVP.info

Jeden z priorytetowych rynków

Wietnam został uznany przez polskich ekspertów jako jeden z 14 priorytetowych rynków z punktu widzenia eksportu żywności.

Efekty wizyty w Wietnamie

Jeżeli chodzi o relacje handlowe, biznesowe z Wietnamie, to Polska ma przewagę w stosunku do innych krajów, mówił w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Marek Siudaj z „Gazety Bankowej”.

- W Polsce pracuje bardzo dużo przyjezdnych z tego kraju. Wcześniej, w PRL-u bardzo dużo Wietnamczyków studiowało u nas na zasadzie wymiany studentów z krajów socjalistycznych. Wbrew pozorom więc Polska jest tam całkiem nieźle rozpoznawalna, więc te korzyści mogą być spore, szczególnie że one już są dosyć wyraźne. Nie widzę więc powodu, żeby tego handlu nie było więcej – tłumaczył ekspert.

REKLAMA

Ekspansja poza tradycyjne rynki

Rynki azjatyckie są bardzo perspektywiczne, podobnie jak rynki afrykańskie, mówił z kolei dr Artur Bartoszewicz.

- To, co prezydent robi w swoim działaniu, to wyraźne wsparcie ekspansji poza tradycyjne rynki. My jesteśmy przyzwyczajeni do rynków europejskich i na nich czujemy się dosyć dobrze. Utraciliśmy udziały w rynku rosyjskim, co wynika z określonej sytuacji politycznej, ale jest ta perspektywa rozwoju i inwestowanie w te rynki, które w długim okresie będą zwycięskie, to jest właśnie Azja, Afryka – podkreślał ekspert.

Jak informował przed wizytą szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski, w trakcie wizyta Andrzeja Dudy w Wietnamie zostanie podpisanych szereg umów gospodarczych, w tym umowa między rządem RP a rządem Socjalistycznej Republiki Wietnamu o współpracy finansowej.

Wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Wietnamie towarzyszy misja gospodarcza, w której udział bierze 65 przedstawicieli firm znad Wisły.

REKLAMA

IAR/PAP/NRG, oprac. Anna Wiśniewska

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej