Chwastobójczy środek bezpieczny? "Poddajemy w wątpliwość całą naukę i oddajemy ją w ręce polityków"

Komisja Europejska zdecydowała, że glifosat – silny środek chwastobójczy – będzie mógł być jeszcze przez 5 lat stosowany przez unijnych rolników. Decyzja bynajmniej nie zapadła jednogłośnie. Dziewięć krajów było przeciwnych, jeden – wstrzymał się od głosu.

2017-11-30, 14:24

Chwastobójczy środek bezpieczny? "Poddajemy w wątpliwość całą naukę i oddajemy ją w ręce polityków"
Naukowe agencje światowe potwierdziły, że glifosat jest substancją bezpieczną. Foto: PIXABAY

Posłuchaj

W Agro-Faktach, w radiowej Jedynce, gość Aleksandry Tycner przekonywał o zaletach dla rolnictwa chwastobójczego środka o nazwie glifosat, który – mimo pozytywnych opinii naukowców – nadal budzi wiele kontrowersji i sporów w UE
+
Dodaj do playlisty

Polska głosowała za przedłużeniem licencji. Ta decyzja oczywiście cieszy, ale to powinno być na 10 albo 15 lat – powiedział Marcin Mucha, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.

Nauka w rękach polityków

– To też jest niebezpieczny precedens ponieważ decyzja jest podejmowana nie na podstawie badań naukowych, opinii ekspertów, tylko na podstawie politycznych przekonań. I tak naprawdę w tym momencie sami jako UE podważyliśmy sens istnienia wszystkich instytucji regulacyjnych, które są powołane, żeby badać bezpieczeństwo środków. Poddajemy w wątpliwość cały system środków, który zakłada bardzo wnikliwa weryfikacje tych substancji (...), a tym samym poddajemy w wątpliwość całą naukę i oddajemy ją w ręce polityków – uważa Mucha.

– Wszystkie naukowe agencje światowe potwierdziły, że glifosat jest substancją bezpieczną. Ma wiele zalet – dodał rozmówca.

Substancja, która poprawia plony 

– Glifosat – to substancja aktywna wielu środków z pewnością najpopularniejsza, bo w rejestrze wielu środków ochrony roślin jest około stu substancji, których bazą jest glifosat – substancja tania, skuteczna i bezpieczna. To jest substancja, która tak naprawdę działa na enzymy roślinne i w ten sposób też eliminuje uciążliwe, niepotrzebne chwasty poprawiając plony danej uprawy.

REKLAMA

Ekolodzy przeciw

Jak wszystkie środki ochrony roślin glifosat musi być stosowany zgodnie z zaleceniami i etykietą  podkreślił Marcin Mucha.

Przeciwne glifosatowi są organizacje ekologiczne. Są miejsca, z których go wycofano lub ograniczono użycie. Przynajmniej kilkadziesiąt razy wzrosło tam wykorzystanie innych herbicydów.

Aleksandra Michałek-Tycner/Akkal/NRG

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej