Biotechnologia szansą na uniknięcie kryzysu żywnościowego?

Już w 2009 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) stwierdziła, że do 2050 roku produkcja żywności musi wzrosnąć o 70 procent, aby można było wyżywić rosnącą liczbę mieszkańców Ziemi.

2017-12-12, 10:42

Biotechnologia szansą na uniknięcie kryzysu żywnościowego?
zdjęcie ilustracyjne. Foto: WAYHOME studio / Shutterstock

Posłuchaj

O wykorzystywaniu nowoczesnych technologii w rolnictwie mówił w "Agro-Faktach" radiowej Jedynki: profesor Tomasz Twardowski, przewodniczący Komitetu Biotechnologii Polskiej Akademii Nauk (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Obecnie jest nas około 7,5 mld, a za lat 30 będzie ponad 9 miliardów. Potrzebne są nie tylko nowe obszary uprawowe, ale także innowacyjne technologie produkcji i ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami, podkreśla profesor Tomasz Twardowski, przewodniczący Komitetu Biotechnologii Polskiej Akademii Nauk.

- Potrzebne są innowacje, nowoczesne technologie, metody, nauka w służbie społeczeństwu – podkreśla rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia. – Nowoczesna biotechnologia to jest to, co znajdziemy w supermarkecie na półce, to, co jest codziennym produktem. To jest faktyczne osiągnięcie naukowe. W zakresie rolnictwa to np. bardzo wysoka jakość produktów spożywczych. Po drugie przez cały rok konsumujemy świeże owoce, nie brakuje nam produktów egzotycznych w sklepie. Niejednokrotnie ziemniaki są w takiej cenie jak pomarańcze – dodaje.

Żywność stała się tańsza dzięki postępowi w nauce

Dzięki postępowi w nauce i praktyce rolniczej żywność stała się tania.

- Żywność nie jest czymś, co limituje naszą stopę życiową. Rolnictwo to nie jest tylko żywność, to są biomateriały, tak banalne jak bawełna, czy bardziej ekskluzywne, jak krajowy len. To jest także bioenergetyka i produkcja leków – mówi profesor Tomasz Twardowski.

REKLAMA

Innowacje wkraczają do rolnictwa

Obecnie na polach stosuje  się wiele rozwiązań, zarówno innowacyjnych, jak i tych sprawdzonych w przeszłości.

- Bardzo wiele banalnych spraw, które znamy z historii, z przeszłości, jak rozsądne, nowoczesne stosowanie płodozmianu, wykorzystanie np. informatyki, po to, żeby za pomocą tak zaawansowanych technologii, jak GPS lokalizować bardzo dokładnie zapotrzebowanie na określone minerały czy mikroelementy niezbędne w roślinach czy też wykorzystanie tak zaawansowanych technologii, jak sekwencjonowanie genomu dla identyfikacji chorób roślin, zbóż – podaje przykłady rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Profesor Tomasz Twardowski  wchodzi w skład zarządu Europejskiej Federacji Biotechnologii.

Dariusz Kwiatkowski, awi

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej