Wyzwania przed rządem Morawieckiego: gospodarka i polityka zagraniczna

Premier Mateusz Morawiecki wygłosił we wtorek w Sejmie expose, w którym przedstawił m.in. program gospodarczy swojego rządu. Obiecał realizację ambitnego planu - wielkiej modernizacji Polski. Zapowiedział pomoc firmom, by stały się globalnymi championami. O expose premiera Mateusza Morawieckiego mówił w audycji Północ-Południe prof. Andrzej Gil z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wystąpienie premiera komentowali też w PR24 Bartłomiej Radziejewski ("Nowa Konfederacja"), Aleksander Majewski (portal wPolityce.pl) i Paweł Musiałek (Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego).

2017-12-13, 13:31

Wyzwania przed rządem Morawieckiego: gospodarka i polityka zagraniczna
Była premier Beata Szydło powitała nowego szefa rządu Mateusza Morawieckiego w KPRM, Warszawa, 13.12.2017. Foto: PAP/Marcin Obara

Posłuchaj

13.12.2017 Magazyn Północ-Południe
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem prof. Andrzeja Gila expose to wystąpienie emocjonalne, które pokazuje premiera jako człowieka. - Na konkretne działania i decyzje przyjdzie jeszcze czas. Mieliśmy wytyczne, a co z tego wyniknie, to czas pokaże. Musimy iść do przodu, świat się zmienił po dwóch latach rządów PiS-u. W expose było zwrócenie uwagi na gospodarkę i zarabianie pieniędzy. Mam nadzieję, że będzie to rząd zmiany w kwestiach gospodarczych, a nie kontynuacji – mówił gość Polskiego Radia 24.

Według komentatora mamy kryzys w polityce zagranicznej. – Największe wyzwanie przed premierem to budowa na nowo relacji ze starą Europą i Wschodem, to zostało zaniedbane. Premier Morawiecki powinien bardzo szybko zdecydować o zmianach kadrowych. Miejmy świadomość, że jesteśmy częścią większej całości, mamy kryzys w relacjach ze wszystkimi partnerami, łącznie ze Stanami Zjednoczonymi – podkreślał prof. Gil.

W ocenie Bartłomieja Radziejewskiego to było expose kontynuacji. – Premier Morawiecki postawił na solidaryzm społeczny i kapitalizm państwowy. W expose wyraźnie zaakcentowano rolę służby zdrowia. Ciekawy był pomysł stworzenia Centrum Analiz Strategicznych. Z nowości wymieniony był Hyperloop, czyli potencjalna rewolucja w światowym handlu, która jest szansą dla Polski. Nie ma co się śmiać, Polska powinna poświęcać wiele uwagi, by Hyperloop mieć – stwierdził publicysta.

Jak podkreślał Aleksander Majewski, premier Morawiecki postawił na politykę kontynuacji. - Mateusz Morawiecki wykonał ważny gest, wręczając Beacie Szydło kwiaty. Nowymi akcentami są innowacje i otwarcie się na nowe pokolenie, ponieważ młodzi ludzie byli do tej pory po macoszemu przez elity. To grupa, która zarabia najsłabiej i jest traktowana lekceważąco na rynku pracy. Premier Morawiecki wskazuje, że w nowym pokoleniu tkwi potencjał. Łączy się to z głównym motywem jego wystąpienia, czyli innowacjami i oparciem gospodarki na potencjale ludzkim – wskazywał komentator.

REKLAMA

Według Pawła Musiałka expose premiera Morawieckiego nie było adresowane do opinii publicznej, tylko własnego środowiska politycznego. – Mateusz Morawiecki został wybrany premierem przez osobistą decyzję Jarosława Kaczyńskiego, przy dużym oporze zaplecza politycznego. Premier Morawiecki dopiero tworzy gabinet, musimy poczekać jaki będzie skład Rady Ministrów, ponieważ od tego zależy jakie zmiany będą w różnych segmentach – przekonywał analityk.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

REKLAMA

Wszystkie audycje Północ-Południe

____________________ 

Data emisji: 13.12.2017

Godzina emisji: 12:45

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej