USA: zgoda na sprzedaż wsparcia technicznego dla polskich F-16

Amerykański Departament Stanu zgodził się na sprzedaż Polsce wsparcia technicznego dla myśliwców F-16. Chodzi o samoloty kupione przez nasz kraj w USA. Wartość nowego kontraktu strona amerykańska oszacowała na 200 milionów dolarów. O wsparciu technicznym dla F-16 mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Sobczak ze „Skrzydlatej Polski”.

2017-12-21, 13:59

USA: zgoda na sprzedaż wsparcia technicznego dla polskich F-16
Myśliwiec F-16. Foto: Flickr/Pavel Vanka/(CC BY-NC-ND 2.0

Posłuchaj

21.12.2017 Grzegorz Sobczak: To dobry moment, by przygotować się do zbliżających się remontów maszyn
+
Dodaj do playlisty

Amerykańska Agencja Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego dostarczyła wymaganą dokumentację i powiadomiła Kongres o planowanej sprzedaży. Według agencji polski rząd wystąpił z wnioskiem o zakup kolejnych usług wsparcia technicznego, aby utrzymać sprawność floty F-16. Chodzi o ulepszenie systemów pokładowych i remonty. W proponowanej transakcji jest również mowa o częściach zapasowych i wsparciu logistycznym ze strony amerykańskich inżynierów w przypadku napraw sprzętu.

Jak podkreślał Grzegorz Sobczak, nasze F-16 zbliżają się do „wieku dojrzałego”. – Niedawno obchodziliśmy dziesięciolecie wprowadzenia do służby tych samolotów. To dobry moment, by przygotować się do zbliżających się remontów maszyn. Samoloty, jak każde urządzenie mechaniczne, wymagają przeglądu od czasu do czasu. Im maszyny starsze, tym prace są poważniejsze. Ten pakiet ma nam umożliwić przeprowadzenie poważnych prac remontowych, które będą nieuniknione, by utrzymać nasz samoloty F-16 w pełnej sprawności bojowej – mówił ekspert.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 to pozytywny ruch, że Polska chce remontować nasze F-16. – W komunikatach prasowych jest informacja, że będzie nam udostępniona technologia remontów i modernizacji. Diabeł będzie tkwił w szczegółach jak daleko polskie zakłady będą mogły ingerować w wyposażenie i konstrukcję F-16. Amerykanie są właścicielami praw autorskich do projektu samolotu, dlatego wszelkie zmiany prowadzone bez uzgodnienia z producentem mogą spowodować, że samoloty utracą formalne prawo do latania. To krok do realizacji obietnic polskiego rządu ws. remontu samolotów – powiedział Sobczak.

Departament Stanu w komunikacie podkreślił, że Polska jest ważną siłą w zapewnianiu stabilności  politycznej i postępu gospodarczego w Europie Środkowej. Amerykanie podkreślają, że sprzedaż usług i części nie zmieni równowagi militarnej w regionie.

REKLAMA

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Grzegorz Frątczak.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

_______________________

REKLAMA

Data emisji: 21.12.2017

Godzina emisji: 13:06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej