Historia i obecna działalność Państwowego Instytutu Wydawniczego
Państwowy Instytut Wydawniczy został powołany 25 czerwca 1946 roku. To jedna z najciekawszych i najbardziej zasłużonych dla kultury polskiej oficyn wydawniczych. O historii PIW-u mówił w audycji Rozpruwacz Kulturalny dyrektor Instytutu dr Łukasz Michalski.
2017-12-30, 19:00
Posłuchaj
Od początku istnienia PIW miał jasno określony główny cel, którym było kompleksowe wydawanie klasyki, polskiej i obcej. Jego fenomen wynika z trzymania najwyższych standardów jakościowych, zarówno autorskich, jak i edytorskich. PIW wydał ponad 8000 tysięcy książek. Zbiór praw autorskich i wydawniczych, jakimi dysponuje, jest zbiorem wyjątkowym na polskim rynku książki z uwagi na jego obszerność i wysoką wartość.
Jak tłumaczył Łukasz Michalski w PIW-ie wydano wiele fascynujących książek. - PIW powstał w rok po wojnie, przed kulminacją stalinizmu. Miał być wydawnictwem intelektualnym, ale i kuźnią propagandy. PIW stał się ważnym ośrodkiem humanistycznym, ale propagandowym mniej. Z wszystkich nurtów humanistycznych najpoważniejsze miejsce zajęła historia. W Instytucie tworzono pewne specyficzne obszary zainteresowania polskiej inteligencji – PIW był wydawnictwem formacyjnym, współtworzył mentalność polskiej inteligencji – mówił gość Polskiego Radia 24.
Według dyrektora początek III RP nie był dobrym czasem dla kultury. - PIW w formule jakiej funkcjonował w PRL nie był do utrzymania w warunkach rynkowych. Nigdy nie był zainteresowany żadną formą rentowności. Warto pamiętać, że lata 90. i początek nowego tysiąclecia to dominacja myślenia ekonomicznego o kulturze. Wokół PIW-u miało miejsce też wiele nieciekawych działań charakterystycznych dla specyficznej formy rozwoju biznesu w latach 90. – powiedział Michalski.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Jakub Moroz.
Polskie Radio 24/IAR/PAP
____________________
Rozpruwacz Kulturalny - wszystkie audycje Jakuba Moroza
REKLAMA
Data emisji: 30.12.2017
Godzina emisji: 18:15
REKLAMA