Rocznica zamachu w tajnej bazie CIA Camp Champman

2017-12-31, 21:00

Rocznica zamachu w tajnej bazie CIA Camp Champman
Humam al-Balawi (P) i Hakimullah Mehsud (L). Foto: wikipedia/Fair use

Niemal dokładnie 8 lat temu - 30 grudnia 2009 roku - w tajnej bazie CIA Camp Champman w pobliżu afgańskiego miasta Chost, Humam al-Balawi - jordański lekarz zwerbowany przez wywiady Jordanii i Stanów Zjednoczonych w celu wytropienia kierownictwa Al-Kaidy - odpalił ładunki wybuchowe ukryte w kamizelce. O samobójczym zamachu „w imię Allaha” i dzisiejszej poprawności politycznej mówił w audycji Stacja Deszyfrująca prof. Ryszard Machnikowski z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego.

Posłuchaj

31.12.17 Prof. Ryszard Machnikowski o zamachu w tajnej bazie CIA w 2009 roku.
+
Dodaj do playlisty

W zamachu 30 grudnia 2009 roku zginął al-Balawi, siedmiu agentów CIA, agent jordańskiego wywiadu oraz Afgańczyk odpowiadający za bezpieczeństwo bazy.

Jak podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Ryszard Machnikowski, terrorysta, który się pojawił w bazie, został przepuszczony przez wszystkie punkty kontrolne.

- Choć oficerowie bezpieczeństwa nalegali na to, by został sprawdzony, szefowa placówki zdecydowała, że nie jest to konieczne. W związku z tym, wszystkie procedury, które powinny być przestrzegane w przyjmowaniu tego typu agenta, zostały zarzucone ze względu na decyzję podjęta przez osobę, która była szefem stacji na miejscu – mówił gość.

Omawiane wydarzenia były potężnym ciosem zadanym "od wewnątrz". Był to szok dla CIA, ale i dla prezydenta Baracka Obamy. Szybko okazało się, że al-Balawi był potrójnym agentem, "kretem" działającym na rzecz Al-Kaidy. Ten tragiczny błąd do dziś jest bolesnym wyrzutem sumienia dla tropiących terrorystów Amerykanów.

W Polskim Radiu 24 o tym, jak Al-Kaidzie udało się wprowadzić swojego agenta w świat tajnych służb USA. W jaki sposób terroryści osiągnęli swój cel?

Więcej w całej rozmowie

Gospodarzem audycji był Sebastian Rybarczyk.

Polskie Radio 24/pr

Stacja deszyfrująca - wszystkie audycje

_____________________

Data emisji: 31.12.17

Godzina emisji: 20:04

 

 

Polecane

Wróć do strony głównej