Jaki będzie 2018 rok na rynku pracy?

W 2018 roku wiele firm odczuje niedobory kadrowe. Tendencje kadrowe bardzo mocno się odwróciły, zauważa w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Andrzej Kubisiak, dyrektor zespołu Analiz i Komunikacji w Work Service.

2018-01-02, 17:08

Jaki będzie 2018 rok na rynku pracy?
Pracownicy maja powód do radości - maleje bezrobocie, rośnie natomiast liczba miejsc pracy na rynku.Foto: nd3000/Shutterstock.com

Posłuchaj

O tym, jakich pracowników i w których branżach najbardziej będzie brakowało na rynku w 2018 roku, mówi Andrzej Kubisiak, ekspert rynku pracy (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Jeszcze kilka lat temu na jedno miejsce pracy przypadało wielu kandydatów. Dziś na jednego kandydata bardzo często przypada wiele ofert pracy. Bezrobocie jest na rekordowo niskim poziomie i ciągle spada. Obecnie wynosi 6,5 proc., a my spodziewamy się, że w tym roku stopa bezrobocia spadnie poniżej 6 proc. możliwe, że nawet poniżej 5,5 procent – przewiduje Andrzej Kubisiak.

Płace będą rosły jeszcze szybciej

Rosnące płace to będzie też ten element, który będzie wyróżniał nowy rok.

- Spodziewamy się, że przyszły rok to będą wyniki na poziomie 6 a 7 proc., o tyle w ujęciu rocznym rosnąć będą wynagrodzenia w przedsiębiorstwach – mówi ekspert. - Te niedobory kadrowe będą przekładać się na to, że firmy z jednej strony chcąc zatrzymać pracowników, a z drugiej strony skusić nowych pracowników do przyjęcia do pracy, będą lepiej zarządzać i te budżety kadrowe są już przygotowane pod nowe warunki rynku pracownika, więc pracodawcy będą bardziej skłonni do podwyżek - dodaje.

W jakich branżach podwyżki będą największe?

Produkcja, sektor budowlany, pracownicy wykwalifikowani do logistyki, do handlu, sektor usługowy – tu podwyżki będą najwyższe.

REKLAMA

- Największe podwyżki będą w tych branżach, gdzie oczywiście zapotrzebowanie na pracowników będzie największe. Produkcja, sektor budowlany, pracownicy wykwalifikowani do logistyki, do handlu, sektor usługowy – tu można liczyć na znaczne podwyżki płac. Szczególnie jeśli chodzi o usługi międzynarodowe, usługi wspólne tam wynagrodzenia mogą rosnąć w tempach dwucyfrowych – podsumowuje Andrzej Kubisiak z Work Service.

Justyna Golonko

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej