Wyższa kara za brak OC. Do tego nieuchronna

Brak opłaconej polisy OC w tym roku może skończyć się karą w wysokości 4 200 złotych, a za wypadek spowodowany pojazdem bez tego ubezpieczenia grozi zwrot odszkodowania.

2018-01-03, 13:42

Wyższa kara za brak OC. Do tego nieuchronna
Jazda bez obowiązkowego OC jest ogromnym zagrożeniem dla finansów sprawcy szkody, ostrzega Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.Foto: PIXABAY

"Wciąż niska świadomość ubezpieczeniowa Polaków w połączeniu z coraz wyższymi wypłatami za szkody osobowe, powoduje że jazda bez obowiązkowego OC stała się ogromnym zagrożeniem dla finansów sprawcy szkody" – powiedziała Elżbieta Wanat-Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

"Dlatego nawet mimo wzrostu cen za ubezpieczenie OC lepiej – we własnym interesie  wykupić je, niż narażać się na tak wysokie sankcje, jak nieuchronna kara za brak polisy i regres"  dodała.

Coraz więcej wezwań do zapłacenia kary

Od początku 2018 roku właścicieli pojazdów czekają wyższe sankcje za brak OC. Ich wysokość ustalana jest w relacji do minimalnego wynagrodzenia za pracę w Polsce. Maksymalna kara dla auta osobowego to dwukrotność tego wynagrodzenia w danym roku, dla ciężarówek – trzykrotność. Przy braku polisy tylko przez kilka dni sankcja jest niższa. Gdy przerwa nie przekracza 3 dni – 20 proc., a do 14 dni – 50 proc. pełnej stawki.

Do końca listopada UFG wystawił o ponad 25 procent więcej wezwań o zapłacenie kary za brak tej polisy, niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

REKLAMA

"Zdecydowaną większość przypadków braku tej polisy UFG wykrywa automatycznie czyli już bez udziału właściciela pojazdu, tylko na podstawie informacji w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych" – informuje Joanna Pasturczak, dyrektor Biura Windykacji Opłat w Funduszu.

Jak dodaje – z wstępnego podsumowania 2017 roku wynika, że dzięki skutecznym metodom wykrywania nieubezpieczonych przez UFG, w ogólnopolskiej bazie polis zidentyfikowano około 52 tys. kierowców bez OC tj. o prawie 40 procent więcej niż w 2016 roku.

Każdy zarejestrowany pojazd musi mieć OC

Oznacza to, że około 68 procent wykrywanych przypadków braku ubezpieczenia odbywa się np. nie poprzez kontrolę policji, lecz poprzez ustalenia własne Funduszu, który szacuje, że w Polsce może być około 80-90 tysięcy nieubezpieczonych pojazdów.

UFG przypomina, że obowiązek posiadania ważnego OC mają wszyscy właściciele pojazdów – tak długo jak pojazd jest zarejestrowany – bez względu na jego stan techniczny i tego czy jest on aktualnie użytkowany.

REKLAMA

ufg.pl, ak, NRG

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej