Sprzedaż nieruchomości rolnych: złagodzenie ograniczeń wobec pasierba, zięcia, synowej
Rząd planuje złagodzenie niektórych restrykcji przy sprzedaży nieruchomości rolnych. Obejmą one pasierbów, zięciów oraz synowe.
2018-01-08, 14:42
Posłuchaj
Nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego z 2016 r. ma chronić polską ziemię przed niekontrolowanym wykupem przez obcokrajowców i powstrzymać działania spekulacyjne prowadzące do nieuzasadnionego wzrostu cen.
Praktyka pokazała jednak, że wymaga ona poprawek. Jakich – o tym w Agro Faktach radiowej Jedynki mówi Marta Hincz, ekspertka PwC Legal.
Jak wyjaśnia, w przypadku nieruchomości wielkopowierzchniowych rolnych, ustawa nie spowodowała spadku transakcji, ceny zmieniły się też nieznacznie o 1-2 procent.
Spadek transakcji nieruchomości rolnych na terenach miast
Inaczej jest jednak w przypadku nieruchomości kwalifikowanych jako rolne w miastach.
REKLAMA
Jak wyjaśnia ekspertka, w związku z obowiązującymi ograniczenia dotyczącymi tych nieruchomości, liczba transakcji zdecydowanie spadła, inwestorzy widać, że nie planują ich kupienia z obawy o brak możliwości ich sprzedaży czy prowadzenia działalności deweloperskiej na tych terenach.
Do tego, jak dodaje, tylko 30 proc. tych nieruchomości, jest objętych miejscowymi planami zagospodarowania.
Ograniczenia zdjęte z pasierba, zięcia i synowej
Obecnie jedna z ustaw proponuje rozszerzenie podmiotów, które mogą bez restrykcji nabywać nieruchomości rolne, o pasierba, zięcia, synową, a także w przypadku dzielenia majątku po rozwodzie.
Druga ustawa przewiduje powiększenie działek rolnych, które mogą być przedmiotem obrotu w miastach z 0,3 do dwóch hektarów.
REKLAMA
To nie wszystkim się podoba i proponują aby rozróżnić działki rolne położone w miastach, oraz objęte planami zagospodarowania a tymi na obszarach wiejskich.
Dariusz Kwiatkowski, jk
REKLAMA