Obrót gruntami rolnymi: wkrótce nowelizacja przepisów
W resorcie rolnictwa trwają prace nad nowelizacją przepisów dotyczących obrotu gruntami rolnymi. Chodzi o dwie rządowe ustawy: o kształtowaniu ustroju rolnego oraz o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi. Dokument w najbliższych tygodniach ma trafić na posiedzenie rządu.
2018-01-08, 17:49
Posłuchaj
Dzięki zmianom ma zostać poszerzone grono osób, które mogą stać się posiadaczami takich gruntów - wyjaśnia sens prac wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski.
- Chcemy ułatwić zniesienie współwłasności nieruchomości rolnej w przypadku rozwodu lub unieważnienia małżeństwa. Planujemy też rozszerzyć katalog osób bliskich, w rozumieniu ustawy, o rodzeństwo rodziców, pasierba, zięcia oraz synową. Chcemy też umożliwić nabywanie gruntów rolnych przez: uczelnie publiczne na cele dydaktyczne, państwowe lub samorządowe osoby prawne na cele publiczne czy spółki prawa handlowego - wylicza wiceminister.
Zniesienie ograniczeń w nabywaniu nieruchomości rolnych w toku postępowania egzekucyjnego
Nowelizacja przepisów ma też umożliwić zniesienie ograniczeń w nabywaniu nieruchomości rolnych w toku postępowania egzekucyjnego. Obecnie takie grunty mogą zakupywać wyłącznie inni rolnicy.
- Chcemy, aby rolnik, który jest zadłużony mógł otrzymywać korzystniejsze finansowo propozycje. Po to, by mógł - mimo swojej sytuacji -utrzymywać płynność finansową. Korzystniejsze oferty z tego punktu widzenia wiążą się z likwidacją tych ograniczeń w przypadku egzekucji - uzasadnia przedstawiciel resortu.
REKLAMA
Niektóre instytucje będą mogły nabywać grunty rolne
Część środowisk, od samorządowych po uczelnie, chciałaby móc łatwiej nabywać grunty, mówił wcześniej w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodaczą Polskiego Radia Zbigniew Babalski.
- Umożliwienie nabycia nieruchomości rolnych za zgodą dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa takim instytucjom jak uczelnie publiczne na cele dydaktyczne, państwowe lub samorządowe osoby prawne na cele publiczne, spółki prawa handlowego w wyniku podziału lub połączenia pod warunkiem, że spółka nabywająca, jak i władze dają rękojmię dobrego prowadzeni działalności rolniczej – mówił Zbigniew Babalski.
Złagodzenie wymogów
Także osoba, która nie do końca jest - zgodnie z definicją - rolnikiem indywidualnym będzie w pewnych okolicznościach mogła łatwiej nabyć ziemię, dodawał Zbigniew Babalski.
- Dzisiaj w ustawie napisane jest, że musi mieć pięcioletni staż samodzielnego prowadzenia gospodarstwa, pięcioletni okres zamieszkania na terenie gminy. Chcemy od tego trochę odejść, ale stawiamy warunek: odchodzimy od tych rygorów w przypadku osób, które nie ukończyły 40. roku życia, żeby umożliwić im rozpoczęcie działalności, jeśli chodzi o gospodarowanie gruntami rolnymi – mówił wiceminister rolnictwa.
REKLAMA
W ubiegłym miesiącu zakończyły się konsultacje społeczne i uzgodnienia międzyresortowe dotyczące zmian w dwóch rządowych ustawach. Resort rolnictwa liczy, że projekty trafią do parlamentu w lutym.
IAR/NRG, awi
REKLAMA