Jezuita: Walentynki powinny ustąpić celebracji Środy Popielcowej
– Ważne, byśmy uświadomili sobie, że cokolwiek robimy, powinniśmy czynić to dobrze i patrzeć na "koniec" – podkreślał w Polskim Radiu 24 o. Mariusz Bigiel. Jezuita na naszej antenie mówił o Środzie Popielcowej, która w Kościele katolickim rozpoczyna okres Wielkiego Postu.
2018-02-14, 09:15
Posłuchaj
Wielki Post to dla wiernych wezwanie do pokuty i przemiany życia, czyli wewnętrznego nawrócenia. To także czas przygotowania do Wielkanocy. W Środę Popielcową katolicy tradycyjnie uczestniczą we mszy świętej, w czasie której kapłan posypuje ich głowy popiołem ze spalonych gałązek, poświęconych podczas poprzedniej Niedzieli Palmowej. Ksiądz wypowiada przy tym m.in. słowa: "Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz". – Ważne, byśmy uświadomili sobie, że cokolwiek robimy, powinniśmy czynić to dobrze i patrzeć na "koniec" – wyjaśniał w Polskim Radiu 24 o. Mariusz Bigiel.
Jak przypominał duchowny, Wielki Post to wspomnienie czterdziestodniowego postu Jezusa na pustyni. Wówczas Chrystus był kuszony przez szatana. – Dobra nowina chrześcijaństwa polega na tym, że Jezus Chrystus nie tylko walczył ze złym duchem, diabłem, ale także go gromił, pokonywał – mówił gość PR24. – My również jesteśmy do tego zaproszeni. Tylko żeby to było realne, musimy się bardziej uduchowić. Do tego właśnie służy Wielki Post – tłumaczył o. Mariusz Bigiel.
Tymczasem, Środa Popielcowa w tym roku przypada 14 lutego, zbiegając się z Walentynkami, czyli popularnym świętem zakochanych. Duchowny na antenie PR24 zachęcał jednak do tego, by na pierwszym planie pozostał Popielec.
– Walentynki to przede wszystkim tradycja świecka. Owszem, był św. Walenty, który miał objawy zakochania - które, jak mi mówił pewien psychiatra - dokładanie odpowiadają objawom psychozy. Zakochanie jest więc pewną okolicznością łagodząca przy dokonywaniu pewnych głupstw. Ale dziś chodzi o to, byśmy bardziej zakochali się w Duchu Świętym, żebyśmy przeszli na wyższy poziom duchowości – mówił o. Mariusz Bigiel. – Walentynki powinni ustąpić celebracji Środy Popielcowej – pointował jezuita.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański.
W Polskim Radiu 24 również rozmowa Krzysztofa Grzybowskiego z ks. Grzegorzem Kurpem.
Polskie Radio 24/IAR/zz
REKLAMA
____________________
Data emisji: 14.02.18
Godzina emisji: 7.06; 10.15
REKLAMA