Autorytety – kto dzisiaj się do nich zalicza?

Autorytet – to człowiek bądź instytucja, która uchodzi za skarbnicę wiedzy, wartości moralnych, a także wzorzec zachowania i wyglądu, dopasowany do wymagań miejsca i epoki. Upadek, nawet zanik autorytetu rodziców, dziadków i innych starszych członków rodziny to nie jedyny sygnał i oznaka tego, że tradycyjne autorytety przestały się liczyć. O autorytetach mówili w audycji Kwadratura Kultury Artur Wolski, etyk oraz teolog i Grzegorz Simborowski, student IV roku Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie.

2018-01-23, 08:00

Autorytety – kto dzisiaj się do nich zalicza?
mat. ilustracyjne. Foto: unplash / CC0

Posłuchaj

22.01.2018 Artur Wolski i Grzegorz Simborowski o autorytetach
+
Dodaj do playlisty

Symbolami autorytetu są cechy zewnętrzne: ubiór (mundur, toga, sutanna, klasyczny, dobrze skrojony garnitur lub dla kobiet „garsonka”); wielkość ciała (najczęściej rośli mężczyźni lub kobiety; mocny, niski głos. Kiedyś – wiek. W filmie Pawła Maślony „Atak paniki” pojawia się wątek utraty autorytetu przez matkę (i w ogóle rodziców).

W „Ataku paniki,” który miał premierę kilka dni temu, jest wiele wątków, które dotyczą bieżących przeobrażeń w obszarze etyki, wartości i obyczajowości, dokonujących się tu i teraz, w przyspieszonym tempie. Jedna z postaci – matka uzależnionego od gier komputerowych młodego człowieka – przypomina bohaterkę filmu Pawła Sali „Matka Teresa od kotów”.

Według Grzegorza Simborowskiego rodzice mimo wszystko pozostają autorytetem dla młodzieży. – W badaniach wyszło paradoksalnie, że autorytetem młodych ludzi są rodzice. Mimo że mamy pokutujące przekonanie, że to media będą wpływać na kształtowanie autorytetów u młodych ludzi, to okazuje się, że to rodzice są podstawowymi osobami, do których odwołują się młodzi ludzie. Te pytania były przeprowadzone w Wiśle, więc pytanie czy da się je przenieść na inne regiony. Rodzice w latach 90. musieli uczestniczyć w pogoni za dobrem rodziny, często brakowało czasu dla ich dzieci. Wśród przyjaciół widziałem, że te relacje zanikały – powiedział student.

Zdaniem Artura Wolskiego boimy się deklarować, że szukamy autorytetu. – Powiedziałbym, że autorytet to jest ktoś między mistrzem i pasjonatem. Nie obawiałbym się zmieniania mistrzów od czasu do czasu. Szukam autorytetów, mistrzów, nie obawiam się tego i szukam ich wśród starych ludzi, wystarczy przypomnieć Andrzeja Wajdę, prof. Bartoszewskiego, Hannę Krall, Wiktora Osiatyńskiego, z którymi często miałem przyjemność prowadzić spotkania – mówił gość Polskiego Radia 24.

REKLAMA

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Monika Małkowska.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

Kwadratura Kultury w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje 

REKLAMA

____________________ 

Data emisji: 22.01.2018

Godzina emisji: 22:15


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej