Krzysztof Czabański: trzeba walczyć z lobby futrzarskim
We wtorek w Parlamencie Europejskim w Brukseli została otwarta wystawa "Niech futra przejdą do historii". Przygotowali ją eurodeputowani Prawa i Sprawiedliwości wraz z organizacjami pozarządowymi. Ekspozycja ma zachęcać do wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt na futra. Mówił o tym w audycji Północ Południe poseł PiS Krzysztof Czabański.
2018-01-23, 22:13
Posłuchaj
Jak podkreślił Krzysztof Czabański, "przekonywać do zakazu hodowli zwierząt nikogo nie trzeba, gdyż argumenty są jednoznaczne".
- Trzeba natomiast niestety walczyć z lobby. Ci, którzy udają, że są nieprzekonani to lobbyści lub bezpośrednio zainteresowani produkcją futer właściciele ferm. Są to więc ludzie zainteresowani tym, by na cierpieniu zwierząt zarabiać pieniądze – wyjaśnił gość. Dodał, że w Parlamencie Europejskim wystawa spotkała się z bardzo dobrą reakcją.
Na otwarciu wystawy obecni byli m.in. wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek, audytor w Europejskim Trybunale Obrachunkowym Janusz Wojciechowski oraz europosłowie PiS.
W większości krajów UE obowiązuje już zakaz hodowli zwierząt na futra. Oprócz Polski przemysł ten funkcjonuje jeszcze w Danii, która jest największym na kontynencie producentem futer. W ostatnich latach tę branżę zlikwidowano m.in. w Holandii i Czechach. Zapowiedział to również rząd norweski.
REKLAMA
- Norki, których jest najwięcej w fermach futerkowych to zwierzęta wodno-ziemne. Bez kontaktu z wodą cierpią niewyobrażalne katusze. Zwiększanie gabarytów klatek, niby podwyższanie standardów więzienia w jakich przebywają tego nie zmieni. Fakt, że są odcięte od przyrody powoduje, że cierpią jak człowiek uwięziony w straszliwych warunkach - tłumaczył przewodniczący Rady Mediów Narodowych.
Zwrócił również uwagę, że złożony w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt dotyczy nie tylko zwierząt futerkowych. - Ma doprowadzić do tego by źli ludzie nie zarabiali brudnych pieniędzy na cierpieniu zwierząt - powiedział Czabański. Dotyczy również tego, by w Polsce nie pseudoschronisk.
W audycji także Wojciech Reszczyński o oświadczeniu Sądu Najwyższego ws. weryfikacji sędziów oraz o rocznicy śmierci wolontariuszki misyjnej Heleny Kmieć. Mówił o tym ks. Adrian Żądło.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem audycji była Małgorzata Łopińska.
Polskie Radio 24/pr
Wszystkie audycje Północ-Południe
____________________
REKLAMA
Data emisji: 23.01.18
Godzina emisji: 21.05
Polecane
REKLAMA