Publicysta: Nie ma wątpliwości, jakie państwo jest autorem obozów śmierci
– Materiał o rzekomych polskich nazistach, który pojawił się w TVN, gdzie z marginalnego zjawiska starano się stworzyć wrażenie powszechności, a także rocznica wyzwolenia Auschwitz i protest Izraela wobec zmian w IPN to wydarzenia, które ze sobą wiążę – mówił w Polskim Radiu 24 Roman Mańka, publicysta.
2018-01-29, 14:34
Posłuchaj
W kancelarii premiera trwa spotkanie szefa rządu Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami MSZ, MKiDN, Sejmu, Senatu i Kancelarii Prezydenta. Głównym tematem rozmów jest kształtowanie wizerunku Polski poza granicami kraju.
Jak podkreślał na naszej antenie Roman Mańka, w przestrzeni międzynarodowej trwa próba oczyszczenia Niemiec z odpowiedzialności za Holokaust. – Trzeba też sprawdzić, czy w Polsce nie ma środowisk i czynników, które wpisują się w mocno występującą w Europie Zachodniej i USA narrację, by odpowiedzialność za eksterminację Żydów najpierw zrzucić na „nazistów” (…), a następnie Polaków. To jest bowiem nie do przyjęcia – komentował gość PR24. – Mamy w Polsce dobrych historyków, którzy są w stanie przeprowadzić bardzo dobre analizy i zbadać sprawę (...). To, kto jest autorem obozów śmierci, nie budzi wątpliwości. To są Niemcy – mówił Roman Mańka.
Zgodnie z uchwaloną w piątek nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, „każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech”. Ustawa trafi teraz do dalszych prac w Senacie.
Zdaniem prof. Sławomira Sowińskiego z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który również komentował w PR24 napięcia na linii Polska-Izrael, teraz potrzebna jest „spokojna polityka”. – Niewątpliwie potrzeba czasu. Nasza dyplomacja musi znaleźć partnerów w UE, by budować przekonanie, że Polska nie ma nic do ukrycia, także w badanych historycznych. Musimy przekonać wszystkich, że nasza karta, zapisana podczas II wojny światowej, jest piękna – wskazywał ekspert. – Polska dyplomacja powinna też nawiązać do pewnej tradycji, jaką są dobre relacje polsko-izraelskie po 1989 roku – dodawał.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Mateusz Maranowski.
Polskie Radio 24/zz
_______________________
REKLAMA
Data emisji: 29.01.18
Godzina emisji: 13.15; 13.35
REKLAMA