Jak sobie radzić z chorymi migdałkami?
Choroby migdałków dotykają większości z nas. Najczęściej pojawiają się u dzieci, choć zdarza się, że nękają też dorosłych. Wiele osób zwleka z podjęciem decyzji o usunięciu migdałków, bo obawiają się powikłań po zabiegu. Czy słusznie? Na to i inne pytania odpowiedzą nasi dzisiejsze goście. O chorobach migdałków mówili w audycji Na Zdrowie otolaryngolodzy i chirurdzy głowy i szyi - dr. n. med. Paweł Szwedowicz i dr. n. med. Norbert Górski.
2018-02-03, 17:00
Posłuchaj
Jak podkreślał dr Paweł Szwedowicz, migdałki stanowią element tkanki chłonnej. – Tkanka chłonna to element naszego układu odpornościowego. W niej znajdują się komórki, które odpowiedzialne są za walkę z różnymi patogenami. Najważniejszą role odgrywają w dzieciństwie. Walczą z infekcjami i stanowią miejsce, w którym dochodzi do pierwszych kontaktów z patogenami oraz alergenami. Problemem może być fakt, że niektóre osoby mają tendencję do przerostu tkanki chłonnej – powiedział gość Polskiego Radia 24.
Zdaniem dra Norberta Górskiego choroby migdałków są częstsze u dzieci. – Dolegliwości migdałkowe zdarzają się u młodych pacjentów dużo częściej niż u dorosłych. Dzieje się tak, ponieważ u młodych osób układ migdałków jest inaczej skonstruowany niż u dorosłych. Przerost migdałków dla młodego człowieka, który ma mniejszą twarzoczaszkę ma większe znaczenie niż u dorosłego. To może powodować wiele dolegliwości – od kataru, po chrapanie, trudności w oddychaniu podczas snu lub oddychaniu.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu była Elwira Kaganowicz.
REKLAMA
Polskie Radio 24
____________________
Na Zdrowie - wszystkie audycje
Data emisji: 03.02.2018
REKLAMA
Godzina emisji: 16:33
REKLAMA