Niemcy biorą odpowiedzialność za Holokaust. "Pragmatyczna reakcja"

Szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel zapewnił, że Polska może być pewna, iż Niemcy biorą na siebie pełną odpowiedzialność za Holokaust i będą potępiać takie zafałszowania historii jak sformułowanie "polskie obozy koncentracyjne". O oświadczeniu szefa MSZ Niemiec mówili w audycji Gorący Temat Tomasz Sakiewicz (red. nacz. Gazety Polskiej Codziennie) i prof. Łukasz Młyńczyk, politolog z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

2018-02-04, 16:04

Niemcy biorą odpowiedzialność za Holokaust. "Pragmatyczna reakcja"
PR24. Foto: PR24

Posłuchaj

04.02.2018 Tomasz Sakiewicz i Łukasz Młyńczyk o sporze z Izraelem i oświadczeniu szefa MSZ Niemiec.
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem Tomasza Sakiewicza wyciągnięcie ręki przez MSZ Niemiec jest wynikiem akcji informacyjnej Polaków. – Ta wspólna akcja daje rezultaty i Niemcy muszą się liczyć z tym, że jeśli Polacy będą skuteczni, to oni będą rozliczeni za to, co się działo podczas II wojny światowej i dalsze eskalowanie tego może się im nie opłacić. Niemcy są racjonalni, gdy się podłożyliśmy fatalną datą wprowadzenia ustawy o IPN-ie, to poczuli krew, ale gdy zobaczyli, że Polacy potrafią się bronić, to wiedzą, że cały świat się dowie o zbrodniach niemieckich i lepiej już tego tematu nie ciągnąć – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Według red. nacz. "Gazety Polskiej Codziennie" prezydent Andrzej Duda ma teraz niełatwą sytuację. – Z jednej strony odpowiada za obronę dobrego imienia narodu, a z drugiej za bezpieczeństwo państwa. Atak na Polskę jest wspierany przez Moskwę. Czas do decyzji trzeba wykorzystać na akcję informacyjną, by złagodzić kolejne uderzenie na Polskę. Nie chcemy, by nas szkalowano, oskarżanie Polaków o Holokaust szkodzi też Żydom. To kpina ze wspólnego cierpienia – przekonywał Sakiewicz.

W ocenie prof. Łukasza Młyńczyka reakcja Niemiec jest bardzo pragmatyczna. – Dyplomacja niemiecka odczekała i poinformowała o oczywistości historycznej. W dłuższej perspektywie czasu wysiłki Polski szkodziłyby wizerunkowi Niemiec. Istotą sporu jest monopol Izraela na badania i mówienie o Holokauście. Zachód do dziś nie wyleczył się z traumy, że nie uratował Żydów w czasie II wojny światowej – mówił politolog.

Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24, jesteśmy w tym konflikcie osamotnieni, ponieważ to spór nie do wygrania. - Jarosław Kaczyński przyznał, że nasza pozycja jest słabsza niż Izraela. Nie łudźmy się, że przeskoczymy Izrael w tej hierarchii. Mierzymy się z za silnymi partnerami, których pozycja w tej kwestii została usankcjonowana dawno temu i nikt na Zachodzie nie wyobraża sobie, że można by było ją zmienić – wskazywał prof. Młyńczyk.

REKLAMA

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Mateusz Maranowski.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

______________________

REKLAMA

Data emisji: 04.02.2018

Godzina emisji: 15:08


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej