Niemiecki stosunek do sporu Izrael-Polska. "Niemcy wolą nie angażować się w tę sprawę"
– Kanclerz Merkel raczej niechętnie wypowiada się odnośnie spraw o dużym napięciu emocjonalnym, które dotyczą relacji polsko-niemieckich. Woli zachowywać dystans, bo wie, że jest to delikatny temat – powiedział prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN. Odniósł się w ten sposób do opinii niemieckiej prasy, która oceniła, że wypowiedź kanclerz lub prezydenta Niemiec pomogłaby załagodzić spór polsko-izraelski.
2018-02-04, 21:20
Posłuchaj
Przez długi czas trwania sporu o nowelizację ustawy o IPN, brakowało jakiegokolwiek głosu niemieckiego polityka dotyczącego Holokaustu. W sobotę wypowiedział się minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel, który stwierdził, że Polska może być pewna, iż Niemcy biorą na siebie pełną odpowiedzialność za Holokaust i będą potępiać wszelkie zafałszowania historii.
– Z jednej strony wypowiedź ta była jednoznaczna, ale z drugiej ukazuje dystans, jaki Niemcy zachowują wobec sporu polsko-izraelskiego. Starają się nie angażować w głębszy sposób do tego konfliktu. Może to wiązać się z trudnym momentem, w jakim znajduje się niemiecka scena polityczna. Jak wiadomo, u naszych zachodnich sąsiadów trwają negocjacje nad powstaniem rządu. Zresztą nie jestem pewien, na ile głos płynący z Bundestagu lub kanclerz Merkel pomógłby wyhamować tę niezwykle emocjonalną dyskusję – wskazał prof. Piotr Madajczyk.
Kryzys Izrael - Polska - czytaj więcej
Ponadto w audycji prof. Piotr Madajczyk skomentował również toczące się rozmowy polityków partii CSU/CDU i SPD w sprawie utworzenia rządu koalicyjnego w Niemczech.
REKLAMA
– Widać, że obydwie strony zainteresowane są tym, by dojść do porozumienia. Wtedy być może usłyszymy kolejną wypowiedź, być może z Bundestagu, w sprawach polityki historycznej – wskazał gość Polskiego Radia 24.
"Świat w Powiększeniu" prowadził Bogumił Husejnow.
PAP/Polskie Radio 24/db
____________________
REKLAMA
Data emisji: 04.02.18
Godzina emisji: 19:45
REKLAMA