"Przez setki lat Żydzi byli w Polsce współgospodarzami ziem, na których mieszkali"
– Pamięć o strasznych rzeczach, które miały miejsce w czasie II wojny światowej, jest niezwykle ważna – powiedział rabin Szalom Ber Stambler. W audycji "Ideologika" rozmowa o sporze izraelsko-polskim oraz o podejściu do rozliczania państw za historyczne czyny ich obywateli.
2018-02-10, 18:15
Posłuchaj
Rabin Szalom Ber Stambler zaznaczył, że pamięć o historii jest istotna do tego, by dramatyczne wydarzenia, które wydarzyły się w czasie II wojny światowej, więcej się nie powtórzyły.
– Nie chodzi o to, by pamięć historyczna prowadziła do jakichkolwiek napięć. Ważne, by pomagała ona w zwalczaniu przejawów negatywnych zjawisk wymierzonych w jakikolwiek naród – powiedział.
Nie tylko pamięć o najbardziej bolesnych zjawiskach powinna być podtrzymywana. W sporze polsko-izraelskim wypomina się Polsce to, że niektórzy jej obywatele brali udział w zwalczaniu Żydów podczas II wojny światowej. Adam Abd El Al z Muzułmańskiego Związku Religijnego w Warszawie zastanawia się, dlaczego nie pamięta się o tym, że Żydzi mieli w Polsce swój własny sejmik i przez większość społeczeństwa byli traktowani jako współbracia.
– Niektórzy chcą, byśmy zapomnieli o tym, co było dobre. Podkreślają obecność obozów koncentracyjnych, ale nie zauważają, że istniała instytucja sejmiku żydowskiego. W Izraelu nie mówi się, że Polacy nie tylko dali Żydom ziemię, ale również zezwolili im na działalność własnego parlamentu – wskazał duchowny.
REKLAMA
Również pastor Michał Jabłoński zwrócił uwagę, że przez setki lat Żydzi byli w Polsce nie tylko gośćmi, ale wręcz współgospodarzami ziem, na których mieszkali. Ta kwestia jest niestety często zapominana.
Swoim głosem w dyskusji podzielił się również ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
„Ideologikę” prowadził Adrian Klarenbach.
Polskie Radio 24/db
REKLAMA
Ideologika - wszystkie audycje w Polskim Radio 24
____________________
Data emisji: 10.02.18
Godzina emisji: 17:15
REKLAMA