Mieszkania: wciąż duży problem Polaków
Zła sytuacja mieszkaniowa to ciągle jeden z trzech najważniejszych problemów polskich rodzin.
2018-02-22, 18:26
Posłuchaj
Tak wynika z badania przeprowadzonego w styczniu 2018 roku przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych na zlecenie Fundacji Habitat for Humanity Poland.
Służba zdrowie, płace, mieszkania – trzy problemy Polaków
Na pierwszym miejscu plasuje się zła jakość służby zdrowia, na drugim niskie zarobki, a na trzecim właśnie sprawy związane z brakiem mieszkań lub złymi warunkami lokalowymi, podkreśla Barbara Audycka, rzeczniczka prasowa Fundacji.
Na tę trzecią kwestię, jako na najważniejszy problem wskazało ponad 40% ankietowanych. Co prawda ich liczba w porównaniu z rokiem 2015 zmniejszyła się o 12%, tym niemniej sprawa jest uważana za jedną z największych bolączek.
Warto zwrócić uwagę na to, że odsetek osób wskazujących na problemy mieszkaniowe jest zdecydowanie większy w dużych miastach i metropoliach.
REKLAMA
Problemy takie ma zaledwie 23% mieszkańców małych miast i wsi, natomiast prawie aż 60% mieszkańców miast bardzo dużych.
Wśród największych utrudnień związanych z warunkami mieszkaniowymi wymieniono niemożność zrealizowania remontu swojego locum, a także brak możliwości usamodzielnienia się mieszkaniowego , czyli zamieszkania w wynajmowanym lub kupionym lokalu.
Ten problem sygnalizowało 10% respondentów. Inną przedstawianą często bolączką jest niemożność terminowego spłacania rat kredytu hipotecznego.
Zapytano respondentów kogo ich zdaniem, powinny wspierać władze publiczne w zapewnieniu odpowiednich warunków mieszkaniowych. Indagowani uznali, że na pierwszym miejscu należy uwzględnić osoby poszkodowane wskutek klęsk żywiołowych i nieszczęśliwych wypadków(56,3%), a także inne, które znalazły się w trudnej sytuacji, np. ofiary przemocy domowej lub osoby z niepełnosprawnościami(49,9%).
REKLAMA
Istotna część respondentów uznała, że warto też szczególnie wspierać osoby młode, dochodzące do samodzielności (42,1%).
Ankietowani wyrażali też swoje opinie na temat skuteczności poszczególnych form pomocy. Za budową oraz remontami mieszkań komunalnych i socjalnych dla osób ubogich lub w trudnej sytuacji życiowej opowiedziało się 53,7% respondentów. Budowa mieszkań na wynajem dostępnych dla wszystkich obywateli, z możliwością wykupu była preferowana przez 43,3% badanych. Z kolei 25,2% jest zwolennikami budowy mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu, dostępnych dla wszystkich obywateli, bez możliwości wykupu. Zwraca uwagę fakt, że aż 33,5% respondentów oczekuje przede wszystkim budowy i remontów schronień dla najuboższych: pomieszczeń tymczasowych, schronisk itp. 13,3% za formę wsparcia wartą preferowania uważa dopłaty do kredytu hipotecznego, a 10,5% dopłaty do najmu mieszkań na wolnym rynku.
−Fundacja Habitat for Humanity Poland działa w Polsce od 25 lat, realizując wizję świata, w którym każdy ma miejsce do godnego życia, wyjaśnia Magda Ruszkowska -Cieślak, prezes Fundacji.
Instytucja świadczy bezpośrednią pomoc mieszkaniową niezamożnym rodzinom, a wnioski z obserwacji poczynionych w praktyce są przedstawiane w formie rzecznictwa publicznego decydentom, samorządom i wszystkim tym, którzy są odpowiedzialni w Polsce za zapewnienie obywatelom godnego życia.
REKLAMA
Chodzi zatem, między innymi o artykuowanie interesów społecznych, zabieganie o korzystne dla obywateli zmiany przepisów prawnych, czy praktyki urzędniczej. Dlatego też od 2013 roku Fundacja zleca badania opinii publicznej, na podstawie których dokonywane są analizy problemów nękających Polaków, ze szczególnym uwzględnieniem dostępności do mieszkań, warunków mieszkaniowych, kosztów zdobycia i utrzymania lokali. Z porównania wyników tych badań wynika, że obywatele Rzeczypospolitej cały czas wskazują problem mieszkaniowy jako jeden z trzech największych bolączek polskich rodzin. Ten odsetek się zmniejsza, ale nadal pozostaje bardzo wysoki, bo dotyczy poglądów ponad 40% ankietowanych. Wyniki badań są publikowane w postaci raportów, a także prezentowane podczas organizowanego co roku Forum Mieszkaniowego, w którym biorą udział eksperci, decydenci i wszyscy zainteresowani udoskonalaniem polityki mieszkaniowej w Polsce. Najbliższe Forum Mieszkaniowe odbędzie 7 marca w Warszawie. Będzie to już 5 konferencja na ten temat.
Dariusz Kwiatkowski
REKLAMA