Budżet UE po Brexicie. Rozważane są dwa warianty
W piątek unijni przywódcy będą rozmawiać o kierunkach reformy unijnego budżetu na lata 2021-2028. Kilkanaście krajów jest za zwiększeniem nowego, unijnego budżetu po 2020 roku. Tak wynika z pierwszej dyskusji europejskich przywódców na temat wydatków Wspólnoty, do której doszło na nieformalnym szczycie w Brukseli. O przyszłym budżecie UE mówił w Polskim Radiu 24 dr Paweł Stawarz z Instytutu Europeistyki UW.
2018-02-24, 16:00
Posłuchaj
"Polska jest w dobrej pozycji wyjściowej. Rozumiemy zarówno potrzeby nowego budżetu na lata 2021-27 i nowe zadania, które powinny być częściowo lub całkowicie pokrywane przez unijny budżet, jak również konieczność jego podniesienia"– powiedział premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu nieformalnego spotkania unijnych przywódców ws. budżetu UE w Brukseli.
Według Pawła Stawarza rozważane dwa warianty. – Po pierwsze, aby okroić budżet i ograniczyć wszystkie polityki wspólnotowe UE i inne wydatki. Druga propozycja, do której Polska się przychyla, wskazuje, że braki w związku z Brexitem powinniśmy jakoś zrekompensować. Polska proponuje, by Brytyjczycy dalej wpłacali do budżetu, tak jak to robią Norwegowie i Szwajcarzy w zamian za dostęp do rynku. Innym naszym pomysłem jest uszczelnienie kwestii VAT-u w UE. Ten nieformalny szczyt jest bardzo ważny, ponieważ często na nich zapadają najważniejsze decyzje – mówił gość Polskiego Radia 24.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Grzegorz Frątczak.
REKLAMA
Polskie Radio 24/IAR/PAP
____________________
Data emisji: 24.02.2018
Godzina emisji: 15:35
Polecane
REKLAMA