Dusza - jej istota i znaczenie
– Dusza jest takim komponentem tożsamościowym, który sprawia, że człowiek zmartwychwstając jest tym samym człowiekiem, którym był w chwili śmierci – powiedział jezuita o. Mariusz Bigiel. W audycji "Ideologika" rozmowa o tym, czym jest dusza w rozumieniu różnych religii świata oraz jaka jest jej istota w duchowym życiu człowieka.
2018-02-24, 18:00
Posłuchaj
Zdaniem Adama Abd El Ala z Muzułmańskiego Związku Religijnego w Warszawie dusza jest boskim pierwiastkiem w człowieku. Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 Bóg stworzył duszę i tchnął ją w każdego z nas.
– Z reguły uważamy duszę za coś dobrego. Jednak w islamie rozróżniamy różne części duszy. Jedna z nich ma prowokować człowieka do czynienia czegoś, co jest złe. Równocześnie wierzy, że jest to dla niego dobre – wskazał duchowny.
W ludzkiej duszy odbite jest boskie pokrewieństwo, gdyż człowiek jest stworzony na obraz i podobieństwo Boga. Tak uważa o. Mariusz Bigiel. Zdaniem kapłana w duszy mieści się coś, co można nazwać ludzką naturą.
– Dusza pozwala nam być dobrymi wobec naszych bliźnich. Partycypuje ona w ludzkiej naturze. My, jako ludzie, mamy coś, dzięki czemu dążymy do tego, by być z drugim człowiekiem. Nie chcemy być samotni. Zawdzięczamy to właśnie duszy. Jest ona łącznikiem pomiędzy całą ludzkością – podkreślił.
REKLAMA
Dla ks. Michała Jabłońskiego, pastora ewangelickiego, dusza jest bardzo mocno związana z sumieniem. – Mówi się czasami, że ktoś jest bezduszny lub nie ma sumienia. Uważam, że dusza i sumienie mają podobne znaczenie dla człowieka i jego życia – dodał.
Więcej w całym nagraniu audycji.
Audycję "Ideologika" prowadził Adrian Klarenbach.
Polskie Radio 24/db
REKLAMA
____________________
Ideologika - wszystkie audycje w Polskim Radio 24
Data emisji: 24.02.2018
Godzina emisji: 17:13
REKLAMA