Kraków i Wrocław liderami pod względem budowy nowych biur

Warszawa pozostaje biurowym liderem Polski, ale inne miasta zaczynają ją gonić. Na koniec 2017 roku w stolicy było więcej powierzchni biurowych niż w miastach regionalnych łącznie – 5,2 mln mkw. wobec 4,3 mln mkw.

2018-02-27, 12:57

Kraków i Wrocław liderami pod względem budowy nowych biur
Najwięcej nowych biur buduje się obecnie w Krakowie i Wrocławiu.Foto: PIXABAY

W ubiegłym roku w regionach przybyło zdecydowanie więcej nowej powierzchni biurowej, a także więcej budynków biurowych znajduje się w budowie. Wskaźnik pustostanów na rynkach regionalnych jest znacznie niższy niż w Warszawie (9,9% vs. 11,7%) – tak wynika z raportu CBRE „Regionalny Rynek Biurowy po 4 kw. 2017”.

Pościg za Warszawą

Najwięcej nowych biur buduje się w Krakowie i Wrocławiu, o rynek zaczyna walczyć również Łódź, która tworzy nową strefę biurową.

"Warszawa jest ciągle największym rynkiem biurowym w Polsce, ale niedługo zasoby rynków regionalnych mogą dogonić stolicę Polski. Łącznie w miastach regionalnych znajduje się obecnie ponad 4,3 mln mkw. powierzchni biurowej, a duża aktywność zarówno deweloperów, jak i najemców wciąż sprzyja rozwojowi rynku.

Inwestorów do miast regionalnych przyciągają przede wszystkim potencjał lokalnego rynku pracy (dobrze wykształceni i wykwalifikowani pracownicy ze znajomością języków obcych) oraz dostępność wysokiej jakości powierzchni biurowej" – komentuje Kamil Tyszkiewicz, Dyrektor, Advisory & Transaction Services, Dział Wynajmu Powierzchni Biurowych, CBRE.

REKLAMA

Bogata oferta deweloperów


Ubiegły rok dla regionalnego rynku biurowego był bardzo dobry pod kątem aktywności najemców, którzy wynajęli ponad 680 tys. mkw. powierzchni. Firmom podejmującym decyzje o nowym biurze sprzyjała oferta deweloperów, którzy oddali do użytku 460 tys. mkw. nowej powierzchni – w tym samym czasie w Warszawie oddano 275 tys. mkw. powierzchni. Podobnie wyglądają prognozy na 2018 rok. Podczas gdy w miastach regionalnych planowane jest oddanie 641 tys. mkw. powierzchni, w stolicy dwa razy mniej – ponad 266 tys. mkw. powierzchni.

Warszawa, w porównaniu z regionami, na koniec 2017 roku miała również wyższy współczynnik pustostanów – 11,7% w stolicy wobec 9,9% w miastach wojewódzkich.

Wraz z dojrzewaniem rynku biurowego w Polsce przybywa budynków biurowych klasy A, oferujących coraz szerszą gamę udogodnień dla najemców.

CBRE, ak, NRG

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej