Debata Młodych. „Czcimy Żołnierzy Wyklętych za to, co zrobili dla Polski”
„Dziękujemy za wolną Polskę” - powiedział, zwracając się do Żołnierzy Niezłomnych podczas czwartkowych uroczystości w dawnym więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, prezydent Andrzej Duda. „To chyba najstraszniejsze w naszym kraju miejsce walki do końca o niepodległą Rzeczpospolitą” – podkreślił. O Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych mówili w audycji Młoda Audycja Polityczna Marcin Pasierbski (prezes Fundacji Służba Niepodległej), Marcel Lesik (Stowarzyszenie KoLiber) i Paweł Mosakowski (Studenci dla RP).
2018-03-04, 11:17
Posłuchaj
Zdaniem Marcina Pasierbskiego szerzenie świadomości o Żołnierzach Wyklętych to proces, która musi potrwać. – Młode pokolenie zwraca się w stronę konserwatyzmu. Udało się t wytworzyć modę na patriotyzm. Myślę, że za modą na odzież patriotyczną przyjdzie z czasem komponent intelektualny. Forma tego patriotyzmu jest skorelowana z poglądami politycznymi. 1 marca nasza fundacja brała udział w obchodach przed byłym Ministerstwem Bezpieczeństwa Publicznego, w którym wielu bohaterów zostało zamordowanych – powiedział gość Polskiego Radia 24.
Według Marcela Lesika kult Żołnierzy Wyklętych wynika z ich zasług dla Polski. – Jest tendencja wśród ruchów postępowych, by oceniać działania wszystkich ludzi dzisiejszą miarą i współczesnych kryteriów. Na Dmowskiego zawsze coś znajdą złego. Piłsudski był dyktatorem według nich, a Żołnierze Wyklęci mordowali. My jednak nie czcimy żołnierzy niezłomnych jako ludzi idealnych, tylko za to, co zrobili dla Polski. By dojść do tego poglądu jako społeczeństwo, musimy z nim obyć kolejne pokolenia – mówił komentator.
W opinii Pawła Mossakowskiego za obchodami oficjalnymi Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych powinny też iść działania oddolne. – To bardzo ważne, że prezydent RP oficjalnie nawiązuje do kultu Żołnierzy Wyklętych, legitymizując ten kult. Musimy to przełożyć na działalność takich stowarzyszeń jak nasze – za świętem muszą iść działania oddolne organizacji, które przez swoje akcje będą społeczeństwo informować o Żołnierzach Wyklętych skazywał działacz Studentów dla RP.
W drugiej części audycji gośćmi byli: Michał Sawicki (Klub Młodych Kukiz'15), Piotr Świątkowski (Forum Młodych PiS) i Michał Jakubek (Stowarzyszenie Młodzi Demokraci PO). Rozmowa toczyła się wokół wyboru Zdzisława Krasnodębskiego na wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Jan Białostocki.
Polskie Radio 24/IAR/PAP
Więcej z cyklu Młoda audycja polityczna
REKLAMA
____________________
Data emisji: 04.03.2018
Godzina emisji: 10:06
REKLAMA