Zmikrofilmowane teczki współpracowników kontrwywiadu wojskowego. Kulisy odkrycia IPN

Instytut Pamięci Narodowej odkrył 12 tys. zmikrofilmowanych teczek personalnych tajnych współpracowników kontrwywiadu wojskowego z lat 1943-74. Dokumentacja ta, dotycząca Głównego Zarządu Informacji i Wojskowej Służby Wewnętrznej, dostępna jest dla historyków i dziennikarzy. O sprawie mówił w audycji Kulisy Spraw historyk IPN dr Witold Bagieński. 

2018-03-08, 20:30

Zmikrofilmowane teczki współpracowników kontrwywiadu wojskowego. Kulisy odkrycia IPN
Naukowcy z IPN odkryli 12 tys. zmikrofilmowanych teczek personalnych dotyczących tajnych współpracowników kontrwywiadu wojskowego z lat 1943-74. Foto: PAP/Paweł Supernak

Posłuchaj

08.03.2018 dr Witold Bagieński: „Nowa dokumentacji daje możliwość przebadania represji kontrwywiadu”.
+
Dodaj do playlisty

W czwartek Instytut upublicznił ok. 4 tys. opisów tych dokumentów, ocenianych przez specjalistów IPN jako unikatowe. Procedura mikrofilmowania odbywała się przez osiem lat - od 4 listopada 1966 roku do 5 lutego 1974 roku; następnie teczki papierowe zgodnie z instrukcjami WSW niszczono. Do odkrycia nowych materiałów przez pracowników Archiwum IPN doszło jeszcze w 2016 roku, jednak dopiero w ostatnich dniach zakończyły się prace nad pełnym ich opracowaniem i udostępnieniem badaczom.

Według Witolda Bagieńskiego na początku nie było wiadomo, że są to mikrofilmy. – Pewna część dokumentacji po służbach wojskowych była traktowana jako materiały audiowizualne, które czekały na swoją kolej do cyfryzacji. Gdy przyszła ich kolej, to pracownicy się zorientowali, że to są mikrofilmy. Trzeba było zeskanować te materiały i pojawiło się 12 tys. jednostek aktowych. 150 z nich to rozkazy, akty normatywne, instrukcje, a dalsza część to dokumentacja osobowych źródeł informacji kontrwywiadu – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Dokumenty nadal są badane. – Będziemy dysponowali nową dokumentacją, ponieważ są to teczki personalne agentury. Są czasem mocno okrojone, ale jednak to nam coś więcej powie o najwcześniejszym okresie kontrwywiadu. Jeśli chodzi o badanie służb wojskowych, to jesteśmy daleko w tyle za pracami nad historią SB. Ta nowa dokumentacji daje możliwość przebadania represji kontrwywiadu – mówił Bagieński.

Opisy dokumentów będzie można znaleźć w internetowym Inwentarzu archiwalnym IPN, który pełni rolę spisu treści dla korzystających z zasobu archiwalnego Instytutu. Inwentarz IPN nie zawiera treści dokumentów, które są dostępne wyłącznie na zasadach określonych w ustawie o IPN, m.in. dla osób prowadzących badania naukowe oraz dziennikarzy.

REKLAMA

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Rafał Dudkiewicz.

Polskie Radio 24

Kulisy Spraw w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

REKLAMA

_______________________

Data emisji: 08.03.2018

Godzina emisji: 19:12


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej